Ciekawostki

Nowość w okulistyce – soczewka Eyemax mono do plamki żółtej

Najnowocześniejsza soczewka wewnątrzgałkowa Eyemax Mono

Nowość w okulistyce!

W roku 2017 nareszcie pojawiła się nowa metoda na skuteczne leczenie Pacjentów z suchą postacią zwyrodnienia plamki żółtej i z innymi chorobami plamki. Co to za metoda? Pierwsza na świecie, poszerzająca widzenie soczewka plamkowa o nazwie Eyemax Mono. Jej wszczepienie to rewolucyjny, całkowicie innowacyjny, a przy tym skuteczny sposób leczenia suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej i innych chorób plamki.
Do tej pory większość Pacjentów z suchą formą zwyrodnienia plamki żółtej słyszała, że „nic się nie da zrobić”, żeby widzieli lepiej. Pomimo że nadal nie ma stuprocentowo skutecznego lekarstwa na suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej, to jednak Pacjentom, którzy na nią cierpią, wszczepienie Eyemax Mono może znacząco poprawić, a nawet przywrócić wzrok.
Technologia innowacyjnej soczewki Eyemax Mono została opracowana przez dr Bobby’ego Quershi, który kieruje zespołem chirurgów okulistów oraz naukowców z London Eye Hospital Pharma. Jest to zespół lekarzy z ogromnym doświadczeniem w leczeniu Pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

Nasza placówka w roku 2017 jako pierwsza w Polsce miała możliwość zastosowania soczewki EyeMax Mono u Pacjentów z suchą postacią zwyrodnienia plamki żółtej, a od 2019r mamy również doświadczenie w wszczepianiu tej soczewki u Pacjentów z chorobą Stargardta.

Dla jakich pacjentów jest wskazana soczewka Eyemax Mono?
Soczewka Eyemax Mono może pomóc Pacjentom w suchym zwyrodnieniu plamki żółtej, oraz Pacjentom z innymi formami chorób plamki, takimi jak:
– cukrzycowe zwyrodnienie plamki,
– zwyrodnienie krótkowzroczne,
– dziedziczne zwyrodnienia siatkówki, takie jak dystrofia Stargardta.
Procedura wczepienia soczewki Eyemax Mono jest odpowiednia zarówno dla Pacjentów, którzy wcześniej przeszli zabieg usunięcia zaćmy, jak i dla tych, którzy nie przechodzili takiej operacji wcześniej.

Jak działa soczewka Eyemax Mono?
Soczewka działa jak mały teleskop. Dzięki niej obraz docierający do oka powiększa się, a następnie zostaje przeniesiony na zdrowsze części siatkówki wokół plamki. Daje to możliwość znacznej poprawy widzenia środkowego.
Dzięki temu, że soczewka EyeMax Mono zapewnia wysoką jakość obrazu w całym obszarze, mózg może automatycznie wybrać obraz z najzdrowszej części siatkówki.

Jak soczewka Eyemax Mono wpływa na polepszenie widzenia?
Dzięki wszczepieniu tej soczewki pacjent może rozpoznawać rysy twarzy, czytać, a nawet prowadzić samochód. Procent poprawy widzenia, u niektórych osób większy, u innych mniejszy, zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia danego Pacjenta.

Jakie jest ryzyko?
Ryzyko wszczepienia soczewki Eyemax Mono nie jest większe niż ryzyko operacji usunięcia zaćmy, czyli bardzo niewielkie.

Jak wygląda procedura wszczepienia soczewki Eyemax Mono?
Soczewka Eyemax Mono wielkością ani kształtem nie różni się od innych soczewek stosowanych przy operacjach zaćmy. Wszczepiamy ją do oka podczas zabiegu chirurgicznego (trwa on ok. 30 minut) bez konieczności pozostania na noc w szpitalu. W pierwszej dobie po zabiegu Pacjent odbywa wizytę kontrolną. Powrót do zdrowia po zabiegu jest szybki i nie wymaga przestrzegania szczególnych zaleceń lekarskich. Przez około miesiąc po zabiegu Pacjent stosuje krople okulistyczne zazwyczaj takie same jak w przypadku operacji zaćmy.
Zaleca się wszczepienie soczewki Eyemax Mono do obu oczu w krótkim odstępie czasu. Inaczej Pacjent będzie widział obrazy różnej wielkości w każdym oku.
Po operacji Pacjenci mogą potrzebować nieco czasu, aby oswoić się z efektem lepszego widzenia.
Zalecane jest też, by Pacjenci po operacji wszczepienia soczewki Eyemax Mono odczekali około 4 tygodni, zanim wyrobią sobie nowe okulary.

Dlaczego warto wszczepić soczewkę Eyemax Mono?
Czym soczewka Eyemax Mono różni się od innych soczewek wewnątrzgałkowych? Przede wszystkim:
– poprawia zarówno widzenie na odległość, jak i zdolność czytania – u większości Pacjentów widzenie do dali polepsza się średnio o ponad 3 linie, a widzenie bliskie o więcej niż 2 linie na tablicy testowej, u niektórych ta poprawa wynosi nawet 5 linii (bardzo indywidualnie u każdego Pacjenta),
– po wszczepieniu soczewki Eyemax Mono Pacjenci są w stanie czytać o około 25% szybciej niż przed operacją,
– mimo że soczewka nie przywraca w pełni wzroku oraz nie powstrzymuje rozwoju choroby, to jednak minimalizuje skutki nasilających się uszkodzeń siatkówki i utrzymuje najlepszy wzrok, jaki plamka żółta twojego oka może osiągnąć,
– po wszczepieniu soczewki Pacjenci czują się pewniejsi swojego widzenia. Ogólnie mówiąc: następuje poprawa jakości obrazu w zdrowszych częściach siatkówki.

Soczewka Eyemax Mono a okulary
Efekt powiększenia obrazu dzięki soczewce Eyemax Mono może być spotęgowany dzięki używaniu okularów o umiarkowanej mocy. Pacjenci po wszczepieniu soczewki Eyemax Mono potrzebują na ogół dwóch par okularów: do pracy z bliska, i drugich, do dali.

Drogi Pacjencie,

jeśli jesteś zainteresowany operacją wszczepienia soczewki Eyemax Mono, zadzwoń do nas lub wyślij meila z zapytaniem.

Wszczepieniem soczewki EyeMax Mono w naszej placówce zajmuje się Dr n. med. Piotr Fryczkowski

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina
tel. 693 722 448 lub 22 664 44 33, adres email: retina@retina.pl

Pierwsza soczewka kontaktowa

dr n. med. Piotr Tesla

Pierwszym w historii człowiekiem noszącym soczewki kontaktowe był niemiecki lekarz August Mueller urodzony w Munchengladbach (1864-1949). Inspiracją do realizacji pomysłu była duża wada wzroku (około -14 dioptrii), którą posiadał od dzieciństwa. Efektem rozważań na temat poprawy wzorku była praca doktorska obroniona 28 lutego 1889 pod tytułem “Brillenglaser und Hornhautlinsen” (Okulary i soczewki rogówkowe).

Do konstrukcji soczewki dr Mueller zastosował odlewy oczu na zwłokach ludzkich, dzięki temu mógł określić promień krzywizny rogówki, który skalkulował na 7,5 mm, oraz promień krzywizny twardówki 14 mm. Następnie doktor Mueller zamówił dla siebie trzy soczewki o mocach (-14,5, -15,0 i -19,5 dioptrii) u znanego producenta mikroskopów z Berlina Karla Otto Himlera (1841-1903). Soczewki wykonane były z cienkiego szkła o grubości około 0,3 mm z dobrze oszlifowanymi brzegami. Średnica zewnętrzna soczewek wahała się pomiędzy 15 a 16 mm, wewnętrzna powierzchnia, która stykała się z okiem bezpośrednio, podzielona była na część rogówkową o średnicy 7-7,6 mm i część twardówkową o średnicy 13-14 mm.

500 letnia historia soczewek kontaktowych

dr n. med. Piotr Fryczkowski

W 1508 roku w swoim dziele Kodeks wzroku (Codex of the eye, Manual D) Leonardo da Vinci (1452-1519) zastanawiał się nad możliwością skorygowania wady wzroku przy pomocy soczewki zakładanej bezpośrednio na powierzchnię oka. Jedną z inspiracji była obserwacji angielskiego mnicha Rogera Bacona, który zauważył, że po włożeniu twarzy do szklanej misy wypełnionej wodą był w stanie widzieć swoje barki.

Oczywiście chodzenie z twarzą zanurzoną w misie z wodą (prawa cześć rysunku Leonarda) pomimo poprawy widzenia doprowadziłoby do uduszenia się użytkownika tego urządzenia. Z tego powodu Leonardo próbował skonstruować mniejsze miseczki nakładane tylko na jedno oko. Najważniejszym wnioskiem z tych eksperymentów była obserwacja, że okrągła powierzchnia miski wypełnionej wodą, która bezpośrednio styka się z okiem, może całkowicie zmienić siłę optyczną oka.

Rozważania na temat poprawy widzenia przy pomocy urządzenia zakładanego bezpośrednio na oko podjął w 1637 roku Kartezjusz w swym dziele Des Moyens de Perfectionner La Vision (On Means of Perfecting Vision) (La Dioptrique).

Kartezjusz zakładał, że zwiększenie długości oka poprzez miniaturowy teleskop wypełniony wodą i zakończony soczewką o krzywiźnie zbliżonej do krzywizny rogówki, będzie w stanie powiększyć obraz widziany na siatkówce oka a tym samym poprawić widzenie. Teleskop musiałby być cały czas trzymany na oku, tak żeby rogówka stykała się bezpośrednio z wodą, co miało zneutralizować jej moc optyczną, dodatkowo Kartezjusz przewidział możliwość regulacji długości teleskopu. Pomijając kwestie konstrukcyjne, użytkownik musiałby mieć zaangażowane obie ręce, jedną przyciskałby teleskop do oka a drugą regulował ostrość, tak więc wydaje się, że wynalazek Kartezjusza nie znalazłby wielu chętnych.

W 1977 roku J.R. Levene z Brytyjskiego Towarzystwa Optyków próbował zbudować model teleskopu Kartezjusza, który nie spełniał w praktyce teoretycznych założeń. Należy podkreślić, że Kartezjusz mylił się zarówno w zasadzie działania, gdyż soczewki kontaktowe poprawiają widzenie nie poprzez zwiększanie długości oka tylko poprzez zmianę mocy optycznej rogówki, jak również w koncepcji budowy urządzenia.

Ale pomysł nie zawsze jest równorzędny z realizacją.

Rok po zastosowaniu soczewki wykonanej przez Mullera nastąpił gwałtowny rozwój tej techniki. Kolejno aż trzech wynalazców zaprezentowało swoje wersje szklanych soczewek kontaktowych. Byli to Niemcy Adolf Eugen Fick i Carl Friedrich Zeiss oraz Francuz Eugene Kalt. Fick wcielił w życie projekt Johna Herschela, tworząc formy najpierw na gałkach ocznych królików, a później na ludzkich, pobieranych ze zwłok. Tak produkowane soczewki były bardzo niewygodne, pacjenci byli w stanie wytrzymać w nich maksymalnie dwie godziny. Sytuację poprawiło opracowanie w 1929 roku przez węgierskiego lekarza Josefa Dallosa metody pobierania formy z oka pacjenta. Jednak wszystkie produkowane wówczas soczewki kontaktowe były szklane, ciężkie, niewygodne i przez to niepraktyczne. Nie muszę chyba dodawać, że po aplikacji tych soczewek, które mocno podrażniały oko, króliki w pełni ilustrowały powiedzenie o czerwonych oczach królika doświadczalnego.

Po udanych, według niego eksperymentach, bo przecież brak danych na temat odczuć królików, Fick wykonał soczewki na podstawie odlewu oka zmarłego, a następnie próbował je nosić na swoim lewym oku po około 2 godziny. Wspólnie z Ernestem Abbe współwłaścicielem firmy Carl Zeiss AG i wynalazcą w dziedzinie optyki skonstruował szklaną soczewkę, którą nazwał szklaną rogówką “Glascornea” z 8 mm promieniem krzywizna dla części optycznej i 15 mm dla części twardówkowej. Soczewki tej używał do leczenia stożka rogówki, nieregularnego astygmatyzmu, afakii i krótkowzroczności. Jego eksperymenty nie spotkały się z uznaniem kolegów może dlatego że “Szklana rogówka” pomagała tylko 1 na 6 pacjentom, a oczy ulegały dużemu podrażnieniu i zaczerwienieniu.

Ostatecznie pierwszą soczewkę kontaktową z intencją poprawy własnej ostrości widzenia założył niemiecki lekarz August Mueller w 1889 roku. Była ona o wiele większa (średnica 16,5 mm) niż obecne soczewki (około 8,4-9,6 mm) gdyż pokrywała również twardówkę, a nie tylko rogówkę jak to jest w przypadku współczesnych soczewek. Poza zbyt dużymi rozmiarami, pierwsze soczewki były o wiele za ciężkie i nie trzymały się na oku opadając na dół. Dodatkowo ból i ogromny dyskomfort jaki powodowało noszenie soczewki na oku mogło uśmierzyć zakrapianie kokainy.

Thomas Young (1773-1829) jako pierwszy odkrył przyczynę astygmatyzmu i fakt, że rogówka nie bierze udziału w akomodacji. Potwierdził również możliwość zniesienia siły optycznej rogówki poprzez kontakt z wodą On Mechanisms of the eye. Bakerian lecture delivered November 27th 1800 published 1801 Phil Trans. R Soc. 16 23-88. Żeby to udowodnić wymontował niewielką soczewkę z mikroskopu botanicznego, otoczył woskiem brzeg oprawki soczewki, następnie wypełnił ją w 3/4 wodą i zanurzył w wodzie oko, tak że rogówka znalazła się w połowie odległości pomiędzy soczewką a brzegiem oprawki. Odkrył że oko straciło możliwość czytania, czyli stało się starczowzroczne, dopiero zastosowanie dodatkowej soczewki przywróciło pierwotną ostrość widzenia, a nawet nieco polepszyło.

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015