AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

AMD (ang. age-related macular degeneration – AMD), zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, to choroba obszaru na dnie oka wokół tzw. plamki żółtej. Plamka żółta to część siatkówki, odpowiedzialna za widzenie szczegółów, czytanie, rozróżnianie kolorów. Wraz z wiekiem oko traci zdolność do usuwania pozostałości procesów chemicznych, które w nim zachodzą i to właśnie one powodują zwyrodnienie, odkładając się pod siatkówką. W miejscu zaniku receptorów – w centralnym punkcie – widzi się czarną plamę. Nieleczone zwyrodnienie sprawia, że utrudniająca widzenie czarna plama stopniowo się powiększa. Choroba zwykle dotyczy obu oczu, chociaż może również pojawić się niesymetrycznie; zazwyczaj ujawnia się po 50-60 roku życia.

AMD ma dwie postaci: suchą i mokrą.

Sucha postać AMD (najczęstsza, ok. 90% wszystkich zachorowań) ma łagodniejszy przebieg, a zmiany w oku zachodzą stopniowo.

Leczona jest suplementami diety zawierającymi luteinę, zeaksantynę, witaminy A, C, E i mikroelementy – głównie selen, cynk i miedź. Zalecana jest również zmiana diety na produkty bogate w luteinę i zeaksantynę (np. jarmuż, szpinak, natka pietruszki, roszponka, brukselka, papryka zielona, dynia i inne).

Mokra postać AMD – 10% wszystkich zachorowań – ma przebieg o wiele cięższy i niekiedy bardzo gwałtowny; znaczne pogorszenie widzenia może nastąpić w ciągu kilku dni. Spowodowane jest to wrastaniem naczyń krwionośnych pod siatkówkę i powtarzających się wylewach krwi i gromadzeniu się płynu pod siatkówką. Chociaż zmiana diety i suplementacja są zalecane, leczymy ją przede wszystkim lekami nowej generacji – iniekcjami do środka oka, które pozwalają zatrzymać chorobę, a niekiedy nawet cofnąć objawy.

Jeśli zauważysz, że zaczynasz mieć problemy z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy i znaków drogowych, a proste linie zaczynają się krzywić nie zwlekaj i umów się z okulistą jak najszybciej. W znakomitej większości przypadków rozwój AMD da się powstrzymać lub zaleczyć.