Usługi / Operacje okulistyczne / Leczenie jaskry Warszawa – Operacja

Leczenie jaskry Warszawa – Operacja

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego. Dokładnej przyczyny powstawania jaskry nie odkryto, przypuszcza się, że spowodowana jest zaburzeniem odpływu cieczy wodnistej z oka. Ciecz wodnista to substancja wypełniająca przednią komorę oka. Ma za zadanie odżywianie rogówki i soczewki oraz odprowadzanie z oka szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli ciecz wodnista nie jest odprowadzana z oka, ciśnienie w gałce ocznej wzrasta, co z kolei może uszkodzić nerw wzrokowy i komórki siatkówki, zawęża też pole widzenia i obniża ostrość wzroku. Dlatego nieleczona jaskra może być przyczyną ślepoty.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Przed zabiegiem laserowym lub operacją przeciwjaskrową konieczna jest wizyta w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. Okulista dobierze wówczas odpowiednią terapię. Wykonamy także niezbędne badania diagnostyczne mające na celu określenie stopnia zaawansowania jaskry.

Czy jaskra jest groźna dla zdrowia?

Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii. Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

 

Retina – leczenie jaskry w Warszawie

Współczesna medycyna oferuje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w przypadku, kiedy pacjent nie może być poddane leczeniu farmakologicznemu. Odpowiednią metodę dobierze lekarz po konsultacjach i szczegółowym zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem pacjenta. W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina oferujemy kompleksowe wsparcie w terapii – jeśli więc szukasz pomocy w leczeniu jaskry w Warszawie, zapraszamy na wizytę. Nasi specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę, ocenią stopień zaawansowania choroby i dobiorą odpowiedni sposób leczenia, w zależności od stopnia zaawansowania problemu i indywidualnych czynników. Stosujemy nowoczesne techniki i mało inwazyjne metody leczenia, dzięki którym skuteczność jest wysoka, a ryzyko powikłań i poważnych problemów niewielkie. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie leczenia, od diagnozy przez terapię farmakologiczną lub zabieg aż po rekonwalescencję po zabiegu i regularne kontrole. Obiecujemy, że nie zawiedziemy Twojego zaufania – zrobimy wszystko, by zapobiec poważnym konsekwencjom jaskry i jak najbardziej poprawić Twój komfort życia.

 Kalkulator MediRaty

Czy jaskrę można wyleczyć?

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, dlatego jej leczenie trwa do końca życia chorego. Terapia jaskry ma na celu wyłącznie zatrzymanie postępu choroby. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wykryć jaskrę jak najwcześniej. Przy możliwie najwcześniejszym wykryciu jaskry istnieje mniejsze ryzyko poważnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, co oczywiście przekłada się na naszą jakość widzenia.

Postęp choroby hamujemy obniżając ciśnienie śródgałkowe. Służą temu różne metody.

Wybór sposobu leczenia w jaskrze

Zależy od stopnia postępu jaskry i jej postaci. Jeśli postępy choroby  są niewielkie, zaczynamy od leczenia farmakologicznego. W kolejnych etapach zalecane są zabiegi laserowe np. SLT. Przy bardziej zaawansowanych postaciach jaskry potrzebna jest operacja przeciwjaskrowa.  Stosuje się ją najczęściej w połączeniu z operacją zaćmy lub u pacjentów, którzy operację zaćmy przeszli wcześniej.

Kiedy potrzebna jest operacja?

Na decyzje o operacji jaskry powinniśmy zdobyć się wtedy, kiedy chore oczy źle reagują na terapię farmakologiczną albo kiedy z różnych powodów leczenie kroplami jest niemożliwe. Planowaną operację zaćmy (fakoemulsyfikację) można połączyć właśnie z operacją leczącą jaskrę.

Operacje i zabiegi przeciwjaskrowe

Jest ich kilka rodzajów. Chirurg okulista wybierze ten najwłaściwszy dla pacjenta.

Trabekulektomia: operacja, które celem jest wytworzenie sztucznej przetoki, przez którą ciecz wodnista może wydostawać się z komory przedniej oka. Operacja jest bardzo skuteczna, niestety obciążona ryzykiem powikłań, między innymi może pojawić się po niej zaćma – dlatego często zaćmę operuje się wraz z jaskrą.

Trabekulektomia ze wszczepieniem implantu drenującego ExPress: ulepszona wersja trabekulektomii. Podczas tej operacji chirurg przy pomocy bardzo cienkiej igły umieszcza w oku wykonany ze stali chirurgicznej implant o mikroskopijnych rozmiarach. Niestety – ze względu na konieczność zastosowania precyzyjnego implantu – koszt takiej operacji jest poważniejszy, niż w przypadku tradycyjnej trabekulektomii.

Kanaloplastyka: najnowsza, mało inwazyjna metoda leczenia jaskry. Podczas zabiegu chirurg udrażnia istniejące drogi przepływu cieczy wodnistej, usztywniając kanał przepływu specjalnymi nićmi z prolenu.

Irydektomia laserowa: przy pomocy bardzo precyzyjnego lasera robi się minimalny otwór w tęczówce. Ten otworek usprawnia wymianę cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej. Bardzo często ten zabieg skutecznie powstrzymuje postępy jaskry. Należy jednak pamiętać o tym, że oko po takim zabiegu powinno być regularnie kontrolowane przez specjalistę – zrobiony otwór jest tak niewielki, że czasem samoistnie zarasta i zabieg należy powtórzyć.

Irydektomia chirurgiczna: bardzo podobna w przebiegu i skutkach do irydektomii laserowej, ale dokonywana na drodze chirurgicznej. Decydują się na nią pacjenci, u których występują przeciwwskazania do zabiegu laserowego.

Krioterapia ciała rzęskowego: działanie niskimi temperaturami na ciało rzęskowe (część oka otaczającą siatkówkę). Stosowana jest w przypadkach zaawansowanej jaskry z objawami bólu i bardzo podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Jeśli zabieg krioterapii zostanie powtórzony w ciągu 3-6 miesięcy, ciśnienie może zacząć utrzymywać się na stałym poziomie, pacjent musi jednak pozostać pod opieką lekarza.

Endoskopowa cyklofotokoagulacja: niezwykle nowoczesna metoda zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej oka. Polega na laserowaniu wyrostków rzęskowych produkujących ciecz.

Zalecenia przed zabiegiem

  • w dniu zabiegu należy przyjechać w wygodnym ubraniu (np. dres), na miejscu w naszej placówce pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie medyczne,
  • w dniu operacji prosimy nie wykonywać makijażu twarzy ani oczu,
  • stale przyjmowane leki należy przyjąć o zwykłej porze, z jednym wyjątkiem opisanym w kolejnym punkcie,
  • na 3-7 dni przed operacją należy je odstawić leki rozrzedzające krew. Są to m.in.: Acard, Aspiryna, Aspro C, Asprocol, Polopiryna, Rhonal, Ring N, Solucytel, Thomapyrin, Pradaxa, Xarelto, Plavix, Warfin, Acenokumarol.

Dodatkowe, szczegółowe informacje przekażemy przed umówioną operacją.

Jak długo trwa operacja przeciwjaskrowa?

Pacjent przebywa w w naszej placówce  ok. 3 – 4 godziny.

Sama operacja jest krótsza. Przeprowadza się ją w tzw. znieczuleniu kombinowanym. Oznacza to współpracę anestezjologa, podającego dożylnie środki uspokajające i przeciwbólowe oraz okulisty znieczulającego oko miejscowo.

Ważne po operacji przeciwjaskrowej

  • Po zabiegu pacjent powinien mieć zapewniony transport prywatny (nie komunikacją miejską) z dorosłą osobą towarzyszącą.
  • Przez 24 godziny po znieczuleniu nie można kierować pojazdami mechanicznymi, obsługiwać niebezpiecznych urządzeń ani pić alkoholu.
  • Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
  • Przez 2-3 tygodnie po operacji nie powinno się wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego (na przykład przesuwać ciężkich mebli, czy podnosić ciężarów powyżej 15 kilogramów).
  • W dni słoneczne należy nosić ciemne okulary.
  • Opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu. Po niej wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne. Należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu.