Porady

CZY JEST SENS PRZYNOSIĆ NOWORODKA DO OKULISTY?

Bardzo często jest to zwyczajnie konieczne. U wcześniaków może występować retinopatia wcześniacza – jej szybkie zdiagnozowanie pozwala na opanowanie choroby. W przypadku dzieci z niską masą urodzeniową (1000 g lub mniej) urodzonych przed terminem, konieczne są badania przesiewowe związane z ryzykiem występowania tej choroby (w 4, 8 i 12 tygodniu życia, a także po ukończeniu jednego roku). Badania okulistyczne niemowląt są konieczne także w przypadku, gdy rodzice zauważą coś niepokojącego, o czym piszemy poniżej.

Jak często odwiedzać okulistę?

OKULISTYKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, maluch przechodzi rutynową kontrolę okulistyczną u pediatry podczas badania bilansowego, kiedy skończy rok, dwa i cztery lata. Nasi specjaliści twierdzą jednak, że dodatkowo warto udać się z dwulatkiem na wizytę u okulisty pediatrycznego – to pozwoli odpowiednio wcześnie wychwycić wady wzroku, a szczególnie niedowidzenie. Na kolejne badanie u okulisty powinno się umówić dziecko (skierowanie nie jest konieczne), zanim zacznie ono naukę w szkole, a potem w III-IV klasie. Niezwykle istotna jest również kontrola wzroku dzieci w okresie dojrzewania, kiedy przechodzą duże zmiany fizyczne.

Oczy dzieci mają bardzo sprawny mechanizm akomodacyjny – to oznacza, że wada wzroku może być ukryta przez wiele lat, bo młode oko niejako samo ją, przy pewnym wysiłku, koryguje. Podczas badań na parę godzin możemy wyłączyć tę zdolność. To umożliwia prawidłową diagnozę. Przy okazji możemy dokonać pogłębionego badania oczu (tzw. badania dna oka, czyli sprawdzić tylny odcinek oka). Oprócz tego okulista może jeszcze sprawdzić kanaliki łzowe i przezierność warstw oka.

Kontrole powinny być dużo częstsze, jeśli w rodzinie występują niedomagania oczu (na przykład rodzice „okularnicy”) lub choroby ogólnoustrojowe, które mogą mieć wpływ na oczy. Grafik wizyt najlepiej ustalić z lekarzem specjalistą.

Kiedy odwiedzić okulistę?

Jakie objawy u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym powinny być sygnałem do odwiedzenia okulisty?

 • zezowanie
 • mrużenie oczu (np. podczas oglądania telewizji, czytania, rysowania)
 • częste tarcie oczu (także częste bóle głowy)
 • wzbranianie się przed pisaniem i czytaniem
 • trudności z czytaniem drobnego druku
 • trzymanie książek blisko oczu
 • nieumiejętność pisania w prostej linii
 • przekręcanie głowy (jakby dziecko próbowało patrzeć jednym okiem) przy czytaniu, pisaniu i rysowaniu
 • pochylanie się nad kartką przy czytaniu, pisaniu i rysowaniu
 • trudności z rozpoznawaniem przedmiotów w słabo oświetlonym pomieszczeniu
 • trudności z rozpoznawaniem kolorów

Niepokojące mogą być również problemy pozornie nie związane z widzeniem, takie jak niechęć do wysiłku intelektualnego (zwłaszcza związanego z czytaniem), nieumiejętność kończenia zadań przedszkolnych i szkolnych w określonym czasie, problemy z koncentracją podczas pisania lub czytania itd. To wszystko może być skutkiem nieskorygowanych wad wzroku.

WSKAZANIA DO OKULISTYCZNEGO BADANIA MAŁYCH DZIECI

JAKIE SĄ JESZCZE, OPRÓCZ PODEJRZENIA RETINOPATII WCZEŚNIACZEJ, WSKAZANIA DO OKULISTYCZNEGO BADANIA MAŁYCH DZIECI?

Na przykład brak czerwonego odblasku z oczu na zdjęciu malucha. O ile aparat fotograficzny nie jest wyposażony w funkcję redukcji takiego efektu, taki objaw może być niepokojący. Chodzi o zdjęcia robione wieczorem, przy użyciu lampy błyskowej, gdy wzrok dziecka skierowany jest w obiektyw. Jeśli zamiast czerwonej plamki widać tylko biały refleks, może to oznaczać, że dziecko ma zaćmę wrodzoną lub siatkówczaka. W takim przypadku należy jak najszybciej przywieźć dziecko do okulisty, bo siatkówczak to nowotwór zagrażający życiu, a wczesne rozpoznanie to szansa dla dziecka. Zaćmę wrodzoną można zoperować nawet u niemowląt.

Inne, potencjalnie wymagające wizyty maluszka u specjalisty, objawy to:
 • brak uśmiechu w odpowiedzi na uśmiech
 • brak reakcji na światło lub nadwrażliwość na światło
 • słabe reagowanie na bodźce wzrokowe
 • tarcie oczu piąstkami
 • oczopląs
 • asymetria w wyglądzie oczu
 • gorszy rozwój psychoruchowy
 • czerwone oczka, ropienie
 • często zamknięte oczy podczas okresów czuwania
 • uciekanie oka (obu albo na zmianę jednego lub drugiego), czyli zezowanie

Warto podkreślić, że zez to choroba wstępująca rodzinnie, uleczalna pod warunkiem szybkiej interwencji lekarskiej (czasem chirurgicznej).

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015