Badanie ostrości wzroku

Wiele chorób oczu rozpoczyna się pogorszeniem ostrości widzenia. Ostrość wzroku bada się dla każdego oka osobno. Używa się do tego tablic lub rzutników.

Podczas dobierania okularów lekarz używa specjalnych oprawek okularowych oraz szkieł próbnych, za pomocą których można dokonywać odpowiedniej korekcji, tak by pacjent wyraźnie mógł odczytać poszczególne litery, cyfry lub kształty. Istnieje kilka rodzajów wad wzroku (zwanych przez okulistów wadami refrakcji): krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, oraz – od pewnego wieku – również starczowzroczność.

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której pacjent najlepiej widzi z bliskich odległości, dlatego krótkowidze czytają bez większych trudności, natomiast nie widzą z daleka bez okularów. Okulary, w krótkowzroczności oznaczone minusem (-), należą do soczewek rozpraszających. Nadwzroczność to wada wzroku, w której oko ma zbyt małą zdolność do skupiania promieni światła. Powoduje to sytuację, w której dalekowidz nie widzi dobrze ani z bliska, ani z daleka, dlatego musimy mu pomóc dokładając soczewkę plusową (+), czyli bardziej skupiającą. W przypadku wysokiej nadwzroczności zdarza się, że trzeba nosić okulary i do dali, i do bliży.

Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku, która może towarzyszyć zarówno krótko- jak i dalekowzroczności. Żeby ją zrozumieć, najlepiej wyobrazić sobie kulę ziemską z południkiem bardziej lub mniej wypukłym od reszty. Ten nierówny południk powoduje, że promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie, tylko rozmywają się, w wyniku czego ludzkie postacie wydają się wydłużone, a koło przypomina elipsę. I tak jak w kuli ziemskiej nierówny południk oznacza się osią, tak też szkło korygujące tę wadę (może być minusowe lub plusowe) oznaczone jest zawsze pozycją osi od 0 do 179 stopni.

Z upływem czasu wszyscy ludzie bez wady wzroku zaczynają mieć trudności z czytaniem. Oddalają wtedy czytany tekst, żeby coś zobaczyć, a ich znajomi śmieją się, że mają za krótkie ręce. Wada ta nazywa się starczowzrocznością i zaczyna się pojawiać po 40 roku życia. Koryguje się ją za pomocą okularów skupiających czyli plusów (+). Jej przyczyną jest twardnienie soczewki, która staje się zbyt sztywna, żeby zmieniać kształt, a co za tym idzie – dostosować moc oka do odległości obserwowanych przedmiotów.

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015