Zaćma – operacje i leczenie zaćmy w Warszawie

Polega na usunięciu zmętniałej soczewki z oka i zastąpieniu jej sztuczną.

ZAĆMA? DLA NAS ŻADEN PROBLEM!

Czy naprawdę zaćma dotknie każdego? Tak, jeśli pożyjecie dostatecznie długo. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, kiedyś było przyczyną ślepoty u większości starszych ludzi. A teraz? Cóż, w klinice okulistycznej Retina, radzimy sobie z nią w piętnaście minut!

Najpierw zaczynasz trochę gorzej widzieć i nie pomaga ciągłe przecieranie okularów. Z czasem w słoneczny dzień wydaje ci się, że przed oczami przebiegają błyskawice, kiedy słońce chowa się za chmurami, widzisz zdecydowanie lepiej. W końcu wzrok pogarsza się tak, że coraz trudniej wykonywać codzienne czynności. Co się dzieje? Prawdopodobnie masz kataraktę, czyli zaćmę.

TO NATURALNY OBJAW

Zaćmie nie można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia, stosując dietę czy krople do oczu. Jest równie naturalnym objawem starzenia jak zmarszczki czy siwizna. Choroba ta prawie u każdego przebiega inaczej – niekiedy rozwija się przez kilka miesięcy, a czasem przez długie lata. Skutek jest jednak zawsze ten sam: pogorszenie widzenia w oku, w którym wystąpiła. Może też jednocześnie pojawić się w obu soczewkach. Katarakta w 90 procentach przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, więc bardzo rzadko pojawia się przed sześćdziesiątką, a najczęściej koło osiemdziesiątki. Dlaczego niektórzy mają zaćmę wcześniej niż inni? Cóż, różne części ciała starzeją się w różnym czasie.

CO Z TYM ROBIĆ

Zaćma to postępujące mętnienie soczewki. Można się jej pozbyć wymieniając w oku własną soczewkę na sztuczną. Kiedyś panował pogląd, że choroba musi dojrzeć, czyli musi dojść do kompletnego zmętnienia soczewki, by wykonać operację. Teraz zabiegi robi się w każdym stadium rozwoju katarakty, lepiej jak najwcześniej, gdy dolegliwość zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Wykonanie tej operacji jest proste, skuteczne i rzadko powoduje powikłania.

NIE BÓJ SIĘ

Operację zaćmy można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. W naszej klinice trwa około kwadransa. Gdy operowany pacjent odpocznie po zabiegu, może wrócić do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zaćma dotyczy obu oczu, najpierw operuje się jedno oko, a dopiero po kilkunastu dniach – drugie. Pacjent zaczyna widzieć, jak przed wystąpieniem zaćmy, a nawet lepiej. Jakim cudem? Bo przebojem ostatnich kilku lat jest wymiana zmętniałych soczewek na soczewki pseudoakomodacyjne. Kiedy się je wszczepi, już nie trzeba nosić okularów, widzi się bowiem dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka. Należy tylko zaznaczyć, że soczewki pseudoakomodacyjne nie zapewniają dobrego widzenia na odległości pośrednie, czyli na przykład do komputera.

JAK PRZEBIEGA OPERACJA ZAĆMY?
 • Przed zabiegiem usunięcia zaćmy chirurg okulista znieczula miejscowo znieczula oko. Pacjent przez całą operację zachowa pełną świadomość.
 • Lekarz wykonuje dwumilimetrowe nacięcie i używając specjalnego urządzenia zwanego fakoemulsyfikatorem rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty, żeby usunąć je z oka (fakoemulsyfikator można porównać do odkurzacza, który jednocześnie rozdrabnia i wysysa kawałki soczewki). Zabieg ma za zadanie usunięcie zawartości, czyli zmętniałej soczewki, a pozostawienie opakowania, czyli tak zwanej torby.
 • Do pustej torby wsuwa się zwiniętą soczewkę i rozprostowuje się ją w środku. Teraz w starym opakowaniu znajduje się nowa zawartość.
 • Już po wszystkim! Nowa soczewka jest wyposażona w żółty filtr, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem promieni UV.
CO DALEJ?

Następnego dnia po zabiegu lekarz zdejmuje opatrunek. Pacjent może normalnie poruszać się, kręcić głową, schylać, bez obawy, że soczewka wypadnie. Jednak przez 2-3 tygodnie na wszelki wypadek nie powinien wykonywać prac wymagających dużego wysiłku fizycznego. Po operacji natomiast nie wolno dotykać ani moczyć oka, by go nie zainfekować.

Na następną wizytę zgłasza się po trzech tygodniach i na kolejną po sześciu, kiedy to można dobrać odpowiednie okulary, jeśli będą potrzebne.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ OPERACJE ZAĆMY W NASZEJ KLINICE RETINA OD TYCH WYKONYWANYCH W INNYCH OŚRODKACH?

W Klinice bez dodatkowych opłat wszczepiamy najwyższej jakości soczewki, których właściwości dopasowujemy do specyfiki danego oka:

 • Specjalne soczewki ułatwiające wykonywanie laseroterapii dla oczu ze zwyrodnieniem obwodu siatkówki i cukrzycą
 • Specjalne soczewki z dodatkowymi filtrami UV w przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz u osób ze znamionami barwnikowymi siatkówki i naczyniówki.

Sama operacja trwa u nas około kwadransa.

Uwaga! Zabieg usunięcia zaćmy nie jest jedyną operacją oka, którą wykonujemy Klinice Retina. Przeprowadzamy również operacje siatkówki, leczymy operacyjnie AMD czyli zwyrodnienia plamki związane z wiekiem, wykonujemy zabiegi przeciwjaskrowe, a nawet prowadzimy plastykę powiek oraz zmian skórnych w okolicach oka.

CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że:

 • Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym na świecie.
 • Zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty! Z powodu katarakty niewidomych jest 20 milionów osób na świecie (co stanowi połowę wszystkich niewidomych). Chodzi tu o osoby, które nie poddały się operacji usunięcia zaćmy.
 • Pierwszą operację usunięcia zaćmy przeprowadził około 3000 lat temu w Indiach wędrowny lekarz Susruta. Do operacji użył noża zakończonego kulką. Spychał nią zmętniałą soczewkę w głąb oka, gdzie leżała ona na siatkówce do końca życia. Operacja u większości poprawiała widzenie na kilka dni, po których jednak następowało zakażenie i utrata widzenia.
 • Dopiero w XVIII wieku francuski lekarz Jacques Daviel przeprowadził pierwszą udaną operację zaćmy. Technikę operacyjną opracował na prośbę młodego malarza, który utracił wzrok z powodu zaćmy. Technika polegała na przecięciu rogówki, odcięciu więzadełek trzymających soczewkę i usunięciu jej w całości. Daviel przeprowadził ponad 400 operacji, z czego tylko 50 nieudanych. Pacjenci po operacji nosili grube szkła, zastępujące im usuniętą soczewkę.
 • Pierwszą sztuczną soczewkę wszczepiono w 1952 roku. Odkrycie materiału, z którego można wyprodukować sztuczne soczewki, zawdzięczamy angielskiemu lekarzowi Haroldowi Ridleyowi. Zaobserwował on brak odczynów zapalnych w oku lotnika, któremu po jednej z bojowych akcji w bitwie o Anglię powbijały się w gałkę oczną kawałki pleksiglasu.

 

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015