Operacje okulistyczne i kwalifikacje do operacji

Kwalifikacja do operacji zaćmy (niezależnie od rodzaju soczewki)

Operacja usunięcia zaćmy (wraz z implantacją soczewki, jednoocznie, zależnie od rodzaju soczewki)

Kwalifikacja do operacji witrektomii

Operacja witrektomii (jednoocznie)

CO TO JEST WITREKTOMIA?

Niektórzy mówią o niej „operacja ostatniej szansy” – i wiele w tym prawdy. Dzięki postępom medycyny, wprowadzeniu nowoczesnych technik operacyjnych i najnowszych aparatów medycznych możemy dzięki witrektomii leczyć lub powstrzymywać choroby, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.

Witrektomia polega na usunięciu patologicznych zmian z ciała szklistego i siatkówki oka. Ciało szkliste to galaretowata substancja, która wypełnia tylną (największą) komorę oka. Specjalista kwalifikuje pacjenta do witrektomii wtedy, kiedy nie ma innych sposobów wyleczenia siatkówki lub ciała szklistego. W przypadku chorób siatkówki wskazaniami do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa, odwarstwienie siatkówki, zakrzep żyły siatkówki czy retinopatia cukrzycowa. Wskazaniem do witrektomii w przypadku choroby ciała szklistego są krwotoki lub zmętnienia ciała szklistego.

NA CZYM POLEGA OPERACJA WITREKTOMII?

Chirurg dokonuje tej operacji korzystając ze specjalistycznego mikroskopu– dzięki niemu może precyzyjnie naciąć siatkówkę w trzech miejscach. Ranki są nieduże (mają długość od pół do jednego milimetra). Przez nie usuwa się ciało szkliste i wpuszcza do oka inną substancję – gaz, jałowe powietrze, płyn infuzyjny lub olej silikonowy. Rodzaj wypełnienia zależy od decyzji chirurga, który dopiero podczas operacji może w pełni ocenić stan oka. Gazy i płyny ulegają wchłonięciu, olej silikonowy musi być po upływie pewnego czasu usunięty lub wymieniony przez chirurga. Witrektomii mogą towarzyszyć inne procesy operacyjne – to zależy od tego, jakie dolegliwości spowodowały zły stan oka. Witrektomia często łączona jest z wymianą zmętniałej soczewki oka (czyli usunięciem zaćmy) – taką operację nazywamy fakowitrektomią.

CZY WITREKTOMIA JEST BOLESNĄ OPERACJĄ?

Wykonujemy ją w znieczuleniu miejscowym. Cała operacja trwa mniej więcej godzinę. To operacja w trybie ambulatoryjnym – zaraz po niej można udać się do domu. Ból może się utrzymywać przez kilka dni po operacji – pomagają wtedy zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

JAK DŁUGO TRWA REKONWALESCENCJA? CZY ZOPEROWANE OKO WIDZI JAK DAWNIEJ? JAK DBAĆ O OKO PO OPERACJI?

Po operacji zaplanujecie z lekarzem terminy wizyt pooperacyjnych – fachowa kontrola po operacji jest konieczna, bo witrektomia obciążona jest ryzykiem powikłań (najczęstsze to zaćma, odwarstwienie siatkówki i krwotoki do oka). Przez kilka dni po operacji widzenie może być gorsze – to naturalne po tak poważnej interwencji. Wzrok jednak będzie stopniowo wracał do normy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wypełnienia olejem silikonowym efekt pogorszenia wzroku może utrzymać się dłużej i być większy na tyle, że będzie konieczna czasowa (do momentu wypuszczenia oleju) wymiana szkieł w okularach.

W rekonwalescencji bardzo pomocne jest trwanie w określonej pozycji – twarzą do dołu; siedzenie i chodzenie w lekkim skłonie, spanie na brzuchu. Przez parę tygodni należy unikać podróży samolotem (zwłaszcza jeśli oko było wypełnione gazem). W nocy można przesłaniać operowane oko osłoną – to pozwoli uniknąć przypadkowego podrażnienia oka podczas snu. Limitujemy też czas kąpieli i nie chodzimy do sauny – długi kontakt z bardzo rozgrzanym powietrzem nie jest wskazany dla operowanego oka.

Kwalifikacja do operacji plastyki powiek (obie powieki)

Operacja powiek (wycięcie nadmiaru skóry, względy medyczne, obie powieki)

Operacja odwinięcia powieki dolnej (względy medyczne, jedna powieka)

Operacja podwinięcia powieki górnej (względy medyczne, jedna powieka)

Operacja opadnięcia powieki górnej (ptoza, względy medyczne, jedna powieka)

Kwalifikacja do operacji przeciwjaskrowej

Operacja Trabekulektomia / Sklerektomia (jednoocznie)

Operacja Irydektomia Chirurgiczna (jednoocznie)

Operacja Endoskopowa Cyklofotokoagulacja (ECP, jednoocznie)

Kapsulotomia chirurgiczna (jednoocznie)

Fakowitrektomia (operacja witrektomii z usunięciem zaćmy, jednoocznie)

Fakoemulsyfikacja z ECP (jednoocznie)

Fakoemulsyfikacja z irydektomią (jednoocznie)

Operacja założenia plomby plamkowej (jednoocznie)

Operacja wgłębiająca plomby nadtwardówkowej (jednoocznie)

Operacja założenia opaski gałki ocznej (Cerclage, jednoocznie)

Operacja Skleroplastyka (jednoocznie)

Operacja podania gazu (Pneumatyczno retinopeksja, jednoocznie)

Operacja usunięcie / wymiany oleju silikonowego (jednoocznie)

Kwalifikacja do operacji zeza (osoby dorosłe)

Operacja zeza (osoby dorosłe, jednoocznie)

Operacja zeza (osoby dorosłe, obuocznie)

Kwalifikacja do operacji wszczepów wtórnych, guzów, enukleacji itp.

Operacja Enukleacja i Ewisceracja gałki ocznej (wraz z implantem, jednoocznie)

Operacja wszczepu wtórnego gałki ocznej (jednoocznie)

Operacja usunięcia guzków oczodołu (wraz z biobsjami)

Operacja usunięcia powierzchownych guzów oczodołu (głębokie)

Operacja rekonstrukcji oczodołu (z przeszczepem tłuszczu do oczodołu)

Operacja usunięcia zmian powiek z zabiegami odtwórczymi (np. przesunięcie płatów, przeszczepy wolne, jednoocznie)

Operacja plastyki załamków spojówki

Operacja usunięcia prolabsu tłuszczowego / przepukliny oczne (jednoocznie)

Operacja naszycia owodni (jednoocznie)

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015