Operacje okulistyczne

Kwalifikacja do operacji zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy (z implantacją soczewki, w zależności od rodzaju soczewki)

Operacja usunięcia zaćmy (soczewka Schariotha)

Operacja usunięcia zaćmy (soczewka Premium)

Kapsulotomia chirurgiczna

Kwalifikacja do operacji witrektomii

Witrektomia

CO TO JEST WITREKTOMIA?

Niektórzy mówią o niej „operacja ostatniej szansy” – i wiele w tym prawdy. Dzięki postępom medycyny, wprowadzeniu nowoczesnych technik operacyjnych i najnowszych aparatów medycznych możemy dzięki witrektomii leczyć lub powstrzymywać choroby, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.

Witrektomia polega na usunięciu patologicznych zmian z ciała szklistego i siatkówki oka. Ciało szkliste to galaretowata substancja, która wypełnia tylną (największą) komorę oka. Specjalista kwalifikuje pacjenta do witrektomii wtedy, kiedy nie ma innych sposobów wyleczenia siatkówki lub ciała szklistego. W przypadku chorób siatkówki wskazaniami do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa, odwarstwienie siatkówki, zakrzep żyły siatkówki czy retinopatia cukrzycowa. Wskazaniem do witrektomii w przypadku choroby ciała szklistego są krwotoki lub zmętnienia ciała szklistego.

NA CZYM POLEGA OPERACJA WITREKTOMII?

Chirurg dokonuje tej operacji korzystając ze specjalistycznego mikroskopu– dzięki niemu może precyzyjnie naciąć siatkówkę w trzech miejscach. Ranki są nieduże (mają długość od pół do jednego milimetra). Przez nie usuwa się ciało szkliste i wpuszcza do oka inną substancję – gaz, jałowe powietrze, płyn infuzyjny lub olej silikonowy. Rodzaj wypełnienia zależy od decyzji chirurga, który dopiero podczas operacji może w pełni ocenić stan oka. Gazy i płyny ulegają wchłonięciu, olej silikonowy musi być po upływie pewnego czasu usunięty lub wymieniony przez chirurga. Witrektomii mogą towarzyszyć inne procesy operacyjne – to zależy od tego, jakie dolegliwości spowodowały zły stan oka. Witrektomia często łączona jest z wymianą zmętniałej soczewki oka (czyli usunięciem zaćmy) – taką operację nazywamy fakowitrektomią.

CZY WITREKTOMIA JEST BOLESNĄ OPERACJĄ?

Wykonujemy ją w znieczuleniu miejscowym. Cała operacja trwa mniej więcej godzinę. To operacja w trybie ambulatoryjnym – zaraz po niej można udać się do domu. Ból może się utrzymywać przez kilka dni po operacji – pomagają wtedy zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

JAK DŁUGO TRWA REKONWALESCENCJA? CZY ZOPEROWANE OKO WIDZI JAK DAWNIEJ? JAK DBAĆ O OKO PO OPERACJI?

Po operacji zaplanujecie z lekarzem terminy wizyt pooperacyjnych – fachowa kontrola po operacji jest konieczna, bo witrektomia obciążona jest ryzykiem powikłań (najczęstsze to zaćma, odwarstwienie siatkówki i krwotoki do oka). Przez kilka dni po operacji widzenie może być gorsze – to naturalne po tak poważnej interwencji. Wzrok jednak będzie stopniowo wracał do normy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wypełnienia olejem silikonowym efekt pogorszenia wzroku może utrzymać się dłużej i być większy na tyle, że będzie konieczna czasowa (do momentu wypuszczenia oleju) wymiana szkieł w okularach.

W rekonwalescencji bardzo pomocne jest trwanie w określonej pozycji – twarzą do dołu; siedzenie i chodzenie w lekkim skłonie, spanie na brzuchu. Przez parę tygodni należy unikać podróży samolotem (zwłaszcza jeśli oko było wypełnione gazem). W nocy można przesłaniać operowane oko osłoną – to pozwoli uniknąć przypadkowego podrażnienia oka podczas snu. Limitujemy też czas kąpieli i nie chodzimy do sauny – długi kontakt z bardzo rozgrzanym powietrzem nie jest wskazany dla operowanego oka.

Założenie plomby plamkowej

Operacja wgłabiająca (zabieg założenia cerclagu/plomby nadtwardówkowej)

Podanie gazu (pneumatyczna retinopeksja)

Skleroplastyka (jedno oko)

Kwalifikacja do operacji przeciwjaskrowej

Zabieg przeciwjaskrowy – trabekulektomia

Zabieg przeciwjaskrowy – kanaloplastyka

Irydektomia (chirurgiczna)

Endoskopowa cyklofotokoagulacja

Fakowitrektomia (witrektomia z usunięciem zaćmy)

Fakoemulsyfikacja z irydektomią

Fakoemulsyfikacja z ECP (przeciwjaskrowe)

Fakoemulsyfikacja z kanaloplastyką (przeciwjaskrowe)

Kwalifikacja do operacji chirurgii refrakcyjnej

Operacja chirurgii refrakcyjnej (jedno oko)

CO TO JEST CHIRURGIA REFRAKCYJNA?

To operacja mająca na celu skorygowanie wady wzroku. Wykonuje się ją przy pomocy lasera.

JAKIE WADY MOŻNA KORYGOWAĆ CHIRURGIĄ REFRAKCYJNĄ?
 • krótkowzroczność do 8 dioptrii
 • nadwzroczność do 2,5 dioptrii
 • astygmatyzm do 2,5 dioptrii

Zabieg jest przeciwwskazany dla następujących osób:

 • poniżej 21 i powyżej 60 roku życia
 • ciężarnych lub karmiących piersią
 • leczonych sterydami
 • z chorobami tkanki łącznej
 • z cukrzycą
 • z chorobami autoimmunologicznymi, ze spadkiem odporności, alergicy
 • z aktywnymi infekcjami
 • z rozrusznikiem serca
 • u których wada wzroku wciąż się powiększa
 • z wysoką krótkowzrocznością zwyrodnieniową
 • z nieoperowaną zaćmą
 • z jaskrą
 • z chorobami siatkówki
 • ze stożkiem rogówki
 • z oczopląsem
 • z zespołem suchego oka
 • z chorobami naczyniowymi oczu
WIZYTA KWALIFIKACYJNA

Przez 4 tygodnie przed badaniem kwalifikacyjnym proszę nie nosić soczewek kontaktowych.

Podczas wizyty zostaną wykonane następujące badania:

 • badanie wady wzroku przed i po rozszerzeniu źrenicy
 • keratometria
 • topografia rogówki
 • pomiar szerokości źrenicy (pupilometria)
 • pomiar grubości rogówki (pachymetria)
 • ocena jakości i składu łez
 • USG gałek ocznych
 • ocena przedniego i tylnego odcinka oka
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria)
 • ocena kąta przesączania (gonioskopia)
 • badanie pola widzenia
 • OCT

Wszystkie badania wykonujemy podczas jednej wizyty w naszym szpitalu. Ich koszt mieści się w ogólnym koszcie wizyty kwalifikacyjnej (400 zł). Uwaga! Czas kwalifikacji to około 2-3 godziny.

OPIS OPERACJI

Po znieczuleniu oka kroplami zakładamy na powieki metalową rozwórkę. Ramię lasera ustawiamy bezpośrednio nad operowanym okiem. Prosimy pacjenta o skupienie wzroku na punkcie świetlnym w ramieniu lasera. Czas działania lasera wynosi kilkadziesiąt sekund, podczas których należy utrzymać oko nieruchomo. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu.

Oboje oczu operujemy podczas jednego zabiegu.

PO OPERACJI

Po upływie pół godziny pacjent może iść do domu. Wskazane, żeby towarzyszyła mu osoba dorosła. Przez około 3 godziny po zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie i łzawienie w operowanym oku, nie należy jednak zaciskać powiek ani pocierać oka. Po trzech dniach badamy pacjenta podczas wizyty kontrolnej (w cenie zabiegu).

Przez 3 tygodnie po zabiegu należy unikać dymu (również papierosowego) i kurzu. Nie wolno moczyć oczu podczas kąpieli nie tylko w domu, ale i na basenie. Nie wolno korzystać z sauny ani solarium. Zaleca się nie nosić dużych ciężarów (powyżej 15 kg). Należy unikać dużego nasłonecznienia lub nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UVA.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie jest ryzyko zabiegu laserowego?
Nie przekracza 1%. Powikłania to najczęściej zakażenia pooperacyjne.

Jakie są najczęstsze skutki uboczne zabiegu?
Problemy z widzeniem po zmierzchu. Nieostre widzenie punktów świetlnych. Osłabienie widzenia kontrastu. Nadwrażliwość na światło. Aureole wokół źródeł światła. Powikłania te pojawiają się rzadko i zwykle ustępują samoistnie po 6-12 miesiącach od zabiegu.

Czy po operacji wada wzroku może powrócić?
U kilku procent pacjentów wraca wada wielkości około jednej dioptrii. Taką wadę można ponownie skorygować po roku od zabiegu.

KOSZTY CHIRURGII REFRAKCYJNEJ

Kwalifikacja do operacji – 400 zł

Usunięcie oleju silikonowego

Wymiana oleju silikonowego

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015