Operacja chirurgii refrakcyjnej (jedno oko)

CO TO JEST CHIRURGIA REFRAKCYJNA?

To operacja mająca na celu skorygowanie wady wzroku. Wykonuje się ją przy pomocy lasera.

Laser excimerowy SCHWIND AMARIS® 500E

Laser należy do absolutnej czołówki wiodących technologii na świecie w kwestii laserowej korekcji wad wzroku i takim właśnie laserem dysponuje nasza placówka od maja 2019 roku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii zabiegi są bardzo bezpieczne, krótkie i bezbolesne.

Za pomocą tego lasera możemy skorygować wady wzroku w zakresie od -12,0 (krótkowzroczność) dioptrii do +6,0 (nadwzroczność) dioptrii sferycznych oraz do 6,0 dioptrii cylindrycznych (astygmatyzm).

Powyższy laser pozwala na wykonanie takich procedur jak:

  • laserowa korekcja wad wzroku, wszystkie dostępne procedury wraz z SmartSurfe (TransPRK),
  • laserowa korekcja w oparciu o WaveFront,
  • PresbyMax – jest to unikalna platforma do wykonywania laserowej korekcji presbiopii,
  • PTK – moduł do planowania  leczenia blizn i degeneracji rogówki przez eliptyczną lub okrężną ablację tkanki,
  • KPL – moduł do planowania i wykonywania przeszczepów rogówki.

Laser, którym dysponujemy nasza placówka, zwiększa bezpieczeństwo zabiegu wskutek:

  • większej niż w innych laserach stabilności energii lasera,
  • większej niż dotychczas perfekcji fotoablacji (wzór laserowej fotoablacji oparty jest na fractalach),
  • większej precyzji powiązania podawanych parametrów z leczoną wadą wzroku,
  • większej precyzji lokalizacji impulsów lasera podążających za źrenicą i mikroruchami gałki ocznej pacjenta,
  • bardzo precyzyjnej, komputerowej regulacji i kalibracji centrowania wiązki laserowej.
Zabieg jest przeciwwskazany dla następujących osób:

poniżej 21 i powyżej 60 roku życia, ciężarnych lub karmiących piersią, leczonych sterydami, z chorobami tkanki łącznej, z cukrzycą, z chorobami autoimmunologicznymi, ze spadkiem odporności, alergicy, z aktywnymi infekcjami, z rozrusznikiem serca, u których wada wzroku wciąż się powiększa, z wysoką krótkowzrocznością zwyrodnieniową, z nieoperowaną zaćmą, z jaskrą, z chorobami siatkówki, ze stożkiem rogówki, z oczopląsem, z zespołem suchego oka, z chorobami naczyniowymi oczu

OPIS OPERACJI

Po znieczuleniu oka kroplami zakładamy na powieki metalową rozwórkę. Ramię lasera ustawiamy bezpośrednio nad operowanym okiem. Prosimy pacjenta o skupienie wzroku na punkcie świetlnym w ramieniu lasera. Czas działania lasera wynosi kilkadziesiąt sekund, podczas których należy utrzymać oko nieruchomo. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Oboje oczu operujemy podczas jednego zabiegu.

PO OPERACJI

Po upływie pół godziny pacjent może iść do domu. Wskazane, żeby towarzyszyła mu osoba dorosła. Przez około 3 godziny po zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie i łzawienie w operowanym oku, nie należy jednak zaciskać powiek ani pocierać oka. Po trzech dniach badamy pacjenta podczas wizyty kontrolnej (w cenie zabiegu).

Przez 3 tygodnie po zabiegu należy unikać dymu (również papierosowego) i kurzu. Nie wolno moczyć oczu podczas kąpieli nie tylko w domu, ale i na basenie. Nie wolno korzystać z sauny ani solarium. Zaleca się nie nosić dużych ciężarów (powyżej 15 kg). Należy unikać dużego nasłonecznienia lub nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UVA.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie jest ryzyko zabiegu laserowego?
Nie przekracza 1%. Powikłania to najczęściej zakażenia pooperacyjne.

Jakie są najczęstsze skutki uboczne zabiegu?
Problemy z widzeniem po zmierzchu. Nieostre widzenie punktów świetlnych. Osłabienie widzenia kontrastu. Nadwrażliwość na światło. Aureole wokół źródeł światła. Powikłania te pojawiają się rzadko i zwykle ustępują samoistnie po 6-12 miesiącach od zabiegu.

Czy po operacji wada wzroku może powrócić?
U kilku procent pacjentów wraca wada wielkości około jednej dioptrii. Taką wadę można ponownie skorygować po roku od zabiegu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy można wykonać u Ciebie laserową korekcję wady wzroku zapisz się na wstępną wizytę lekarską do naszej placówki, tel. (22) 664 44 33 lub 693 722 448.

UWAGA!

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie u siebie laserowej korekcji wady wzroku, pamiętaj iż przez 4 tygodnie przed badaniem kwalifikacyjnym do operacji chirurgii refrakcyjnej nie wolno nosić soczewek kontaktowych.

Przychodnia i Szpital Okulistyczny Retina w Warszawie to nowoczesna placówka medyczna z doskonałym, doświadczonym zespołem lekarzy specjalistów – w tym okulistów dziecięcych. Działamy na rynku medycznym od 2004 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 10000 operacji okulistycznych, wykonaliśmy kilkaset badań angiograficznych, ultrasonograficznych oraz przyjęliśmy ponad 15000 pacjentów.

Nazwa naszego szpitala pochodzi od greckiego słowa „retina”, które oznacza siatkówkę. Siatkówka to cienka błona wyściełająca wnętrze oka, dzięki której widzimy. A dla nas, okulistów, najważniejsze jest, żeby pacjent widział. Nasz zespół wykorzystuje w tym celu zarówno wiedzę, jak i wieloletnie doświadczenie.

Cechujemy się niestandardowym podejściem do chorób oczu, nowatorskimi rozwiązaniami i przyjaznym stosunkiem do pacjentów. Jednak wiedza i doświadczenie muszą zostać poparte badaniami, które wykonujemy na najnowocześniejszym sprzęcie.

ISO 9001:2015