Jak ciepło wpływa na zdrowie powiek?

Temperatura jest wykorzystywana do pobudzenia i oczyszczenia z gęstej wydzieliny gruczoły powiekowe Meiboma. Zgodnie z badaniami normalna temperatura powiek wynosi 33,4 stopnia Celsjusza. Wzrost temperatury do 38 stopni Celsjusza powoduje stymulację gruczołów Meiboma do zwiększonego wydzielania. Natomiast oziębienie powieki do 26 stopni powoduje zmniejszenie się ilości produkowanej wydzieliny. Z tego wynika, że aby utrzymać dobrostan powierzchni oka należy dbać o gruczoły powiek, tak żeby ich zmniejszająca się z wiekiem  liczba produkowała wystarczającą ilość wydzieliny. Jedynym sposobem obecnie dostępnym jest upłynnianie złogów lipidowych przy pomocy temperatury, a następnie mechaniczne ich usuwanie poprzez masaż powiek.  

Obecnie istnieje wiele sposobów rozgrzewania powiek. Jednym z nich jest kompres na powieki wielorazowego użytku o nazwie handlowej EyeBag. Zawiera on siemię lniane zaszyte w materiał. Kompres ten rozgrzewa się na sucho po włożeniu do mikrofalówki. EyeBag ogrzewa powieki do temperatury 40 stopni Celsjusza przez około 8 minut. Opracowano również zabieg z zastosowaniem polichromatycznego światła o długości fali pomiędzy 580-1200 nm, mający za zadanie stymulację i normalizację pracy gruczołów powiekowych Meiboma. Całość kuracji trwa około 45 dni i obejmuje 4 zabiegi na powiekach. Skuteczność zabiegu ocenia się na 80% w lżejszych i średnio zaawansowanych postaciach niewydolności gruczołów. Koszt kuracji jest wysoki i wynosi ponad 1000 zł (dane z cenników placówek okulistycznych w Warszawie).

Opracowano również zabieg z zastosowaniem polichromatycznego światła o długości fali pomiędzy 580 – 1200 nm, mający za zadanie stymulację i normalizację pracy gruczołów powiekowych Meiboma. Całość kuracji trwa około 45 dni i obejmuje 4 zabiegi na powiekach. Skuteczność zabiegu ocenia się na 80% w lżejszych i średnio zaawansowanych postaciach niewydolności gruczołów. Koszt kuracji jest wysoki i wynosi ponad 1000 zł (dane z cenników placówek okulistycznych w Warszawie).

W obu przypadkach można pokusić się o stwierdzenie, że autorzy metod leczą tylko 50% powieki, czyli część wydzielniczą. Nie zwracają przy tym uwagi na skórę powiek, która ulega podczas tych zabiegów znacznemu przesuszeniu, co wymaga dodatkowej pielęgnacji. Dlatego pamiętajmy, że powiekę należy traktować jako całość, czyli ogrzewamy – jak najbardziej, ale także nawilżamy! Właśnie dlatego mokre, rozgrzewające kompresy, takie jak EyeFit, są w suchym oku rozwiązaniem optymalnym. Zapewniają zarówno stymulację prawidłowej pracy gruczołów powiekowych Meiboma, jak regenerację i nawilżenie powiek, a co za tym idzie i oka.

Zobacz Zespół suchego oka