AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

AMD (z ang. age-related macular degeneration) to choroba obszaru na dnie oka wokół tzw. plamki żółtej. Plamka żółta to centralna część siatkówkiodpowiedzialna za widzenie szczegółów, a także czytanie i rozróżnianie kolorów. Wraz z wiekiem oko traci zdolność do usuwania pozostałości procesów chemicznych, które w nim zachodzą, i to właśnie te pozostałości powodują zwyrodnienie, odkładając się pod siatkówką. W miejscu zaniku receptorów – w centralnym punkcie naszego widzenia – pojawia się czarna plama. Nieleczone zwyrodnienie sprawia, że plama ta stopniowo się powiększa. Choroba zwykle dotyczy obu oczu, chociaż może również pojawić się niesymetrycznie. Zazwyczaj ujawnia się po 50. – 60. roku życia.

AMD ma dwie postaci: suchą i mokrą.

Sucha postać AMD (ok. 90% wszystkich zachorowań) ma łagodniejszy przebieg, a zmiany w oku zachodzą stopniowo. Leczy się ją suplementami diety zawierającymi luteinę, zeaksantynę, witaminy A, C, E i mikroelementy – głównie selen, cynk i miedź. Zalecane jest również rozszerzenie diety o produkty bogate w luteinę i zeaksantynę (np. jarmuż, szpinak, natka pietruszki, roszponka, brukselka, papryka zielona, dynia i inne).

Mokra postać AMD (ok. 10% wszystkich zachorowań) ma przebieg o wiele cięższy i niekiedy bardzo gwałtowny; znaczne pogorszenie widzenia może nastąpić w ciągu kilku dni. Spowodowane jest to wrastaniem naczyń krwionośnych pod siatkówkę oraz powtarzającymi się wylewami krwi, która się tam gromadzi. Chociaż zmiana diety i suplementacja są zalecane także w tym przypadku, to jednak tę postać AMD leczymy przede wszystkim lekami nowej generacji, jak Avastin podawanymi w zastrzykach do środka oka. Pozwalają one zatrzymać chorobę, a niekiedy nawet cofnąć jej objawy.

Jeśli zauważasz, że zaczynasz mieć problemy z czytaniem, rozpoznawaniem twarzy i znaków drogowych, a proste linie zaczynają się krzywić, nie zwlekaj i umów się z okulistą jak najszybciej. W znakomitej większości przypadków rozwój AMD da się powstrzymać lub zaleczyć.

Ciekawostka 

W krajach rozwiniętych na AMD choruje około 30% ludzi po 70 roku życia.
W szpitalu okulistycznym Retina od 2008 roku leczymy choroby plamki zastrzykami podawanymi do środka oka, na przykład z Avastinu.