Angiografia fluoresceinowa

Badanie, które pozwala ocenić krążenie krwi wewnątrz siatkówki i naczyniówki oka. Po dożylnym podaniu kontrastu o nazwie fluoresceina wykonuje się czarno-białe zdjęcia unaczynienia oka. Barwnik przepływa przez oko tak samo jak krew, dlatego jeżeli w którymś miejscu fluoresceina zaczyna wyciekać, wiemy, że tu właśnie naczynia krwionośne są uszkodzone. Miejsce przecieku dokładnie lokalizujemy na fotografiach.

Jak wygląda badanie? 

Przed rozpoczęciem badania wykwalifikowana pielęgniarka przeprowadza wywiad z pacjentem i podaje mu krople maksymalnie rozszerzające źrenice. Samo badanie polega na dożylnym podaniu pacjentowi kontrastu (robi to pielęgniarka), po czym lekarz okulista lub magister elektroradiologii wykonuje serię zdjęć dna oka za pomocą ultranowoczesnego aparatu Topcon TRC plus. Czas badania wraz z czekaniem na rozszerzenie źrenic wynosi około godziny.

Najczęstsze wskazania:

 • ocena stanu naczyń siatkówki i ich szczelności w celu wykrycia nieprawidłowości powstałych w chorobach siatkówki, np. w powikłaniach ocznych w cukrzycy
 • ocena ewentualnych uszkodzeń siatkówki i częściowo naczyniówki wynikających ze zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych
 • diagnostyka nowotworów gałki ocznej
 • ocena skuteczności leczenia, np. fotokoagulacji laserowej, iniekcji doszklistkowych
 • kwalifikacja pacjenta do najwłaściwszego typu leczenia

Przeciwwskazania do wykonania badania:

 • uczulenie na kontrast z soli sodowej fluoresceiny
 • niewydolność nerek i/lub wątroby (względne przeciwwskazanie, zależy od stopnia niewydolności)
 • choroby serca, takie jak niewydolność wieńcowa lub zaburzenia rytmu, choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, a także cukrzyca (względne przeciwwskazanie, zależy od stopnia niewydolności, zaawansowania choroby)
 • względnym przeciwwskazaniem jest ciąża, zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze, mimo że do tej pory nie stwierdzono przypadków uszkodzenia płodu na skutek przeprowadzonej angiografii

Jak przygotować się do badania Angiografii Fluoresceinowej?

 1. W dniu badania, na 3 godziny przed badaniem powinien być na czczo.
 2. Przed i po badaniu pacjent może zażywać leki przyjmowane na stałe zalecone mu wcześniej przez lekarza specjalistę.
 3. Do badania podawane są krople rozszerzające źrenicę. Przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt.
 4. Pacjent jest proszony o zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej dotyczącej chorób oczu oraz chorób towarzyszących.
 5. W przypadku pacjentów dializowanych niezbędne jest uzyskanie zgody nefrologa oraz umówienie dializy w dniu badania AF.
 6. Przed wykonaniem badania pacjent podpisuje zgodę na przeprowadzenie badania.
 7. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje dalsze instrukcje postępowania od pielęgniarki.
 8. Pacjent otrzymuje dokumentację z badania.

Ciekawostka

Pierwszą angiografię fluoresceinową wykonano w listopadzie 1959 roku w USA. Dokonali tego dwaj studenci Indiana University – David Alvis i Harold Novotny.