Badanie rogówki

Rogówka jest zewnętrzną przezroczystą soczewką oka o największej sile optycznej (ponad 40 dioptrii). Jej badanie przeprowadza się przed każdą operacją oka w szczególności przed operacją zaćmy. W Szpitalu Okulistycznym Retina wykonujemy badanie liczby komórek śródbłonka rogówki oraz jej grubości przed każdym zabiegiem operacyjnym.

Choroby oka obejmujące rogówkę charakteryzują się dużą bolesnością i nasilonym łzawieniem. W przypadku podejrzenia choroby rogówki okulista używa fluoresceiny, specjalnej żółto-pomarańczowej substancji do zabarwienia rogówki. Jeżeli podejrzewamy suche oko, wtedy po zabarwieniu rogówki barwnik nie utrzymuje się na jej powierzchni tylko “pęka” pozostawiając suche miejsca. W przypadku stanów zapalnych rogówki lub chorób oka po urazowych zabarwiają się miejsca uszkodzenia, ubytki rogówki.

Pomiar grubości rogówki inaczej pachymetria ma znaczenie w leczeniu jaskry. Normalna rogówka ma grubość około 540 mikrometrów, około pół milimetra. W przypadku za grubej rogówki pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zaniżany i na odwrót jeżeli rogówka jest bardzo cienka pomiar jest zawyżany. Dlatego żeby określić rzeczywiste ciśnienie używa się specjalnych tabeli korygujących grubość rogówki.