Endoskopowa cyklofotokoagulacja (ECP)

Zabieg stosowany w leczeniu jaskry. Ta nowoczesna metoda zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej oka polega na laserowaniu wyrostków rzęskowych produkujących ciecz.

CO TO JEST ENDOSKOPOWA CYKLOFOTOKOAGULACJA?

Endskopowa cylkofotokoagulacja (ECP) to najnowszej generacji metoda leczenia jaskry. Daje ona nadzieję tym pacjentom, u których zawiodły inne sposoby, metody. Zabieg ten zalecany jest również osobom, u których inne metody są obciążone zbyt dużym ryzykiem powikłań (np. u osób cierpiących na zespół Sturge’a–Webera).

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ ZABIEG ECP?

Jak i w innych zabiegach przeciwjaskrowych, tak i w tym chodzi o obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Zbyt wysokie ciśnienie w oku utrzymujące się przez dłuższy czas może bowiem znacząco wpłynąć na trwałe pogorszenie wzroku do jego utraty włącznie. Ciśnienie w oku wzrasta, kiedy zaburzony jest proces odprowadzania płynów odżywiających oko. Płyny te produkuje ciało rzęskowe, pierścień otaczający tęczówkę.

NA CZYM POLEGA CYKLOFOTOKOAGULACJA?

Chirurdzy okuliści mówią, że to metoda cyklodestrukcji. To bardzo precyzyjny proces: przy pomocy kilku zaawansowanych technicznie urządzeń – min. kamery i diody laserowej o średnicy ułamka milimetra
– część ciała rzęskowego chorego oka jest poddawana koagulacji. Koagulacja zamyka drobne naczynia krwionośne w ciele rzęskowym, przez co ciało rzęskowe produkuje mniej płynu, dzięki czemu ciśnienie w oku się zmniejsza. Cały zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wszelkie dolegliwości powinny minąć po paru dniach do dwóch tygodni od zabiegu.

JAKA JEST SKUTECZNOŚĆ TEGO ZABIEGU?

Wysoka. U około 90% pacjentów udaje się zredukować ciśnienie średnio o 30%. Obniżenie ciśnienia po operacji można obserwować już tego samego dnia. Co prawda zniszczeń, dokonanych przez chorobę nie można cofnąć, ale dzięki opanowaniu ciśnienia śródgałkowego można zapobiec dalszym degeneracjom lub znacząco spowolnić proces chorobowy. Pomyślny efekt zabiegu pozwala też na ograniczenie lub wyeliminowanie przyjmowanych leków. Należy jednak pamiętać, że na sukces zabiegu składają się różne czynniki, np. wiek pacjenta, postać jaskry, budowa oka, inne operacje oczu w tym operacje przeciwjaskrowe, a także przewlekłe choroby na które cierpi pacjent (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.). Bardzo ważne jest też nastawienie psychiczne.