Gradówka

Rodzaj ropnia wewnątrz powieki. Zmiana jest wyczuwalna pod palcem, jakby w powiece tkwiło ziarnko grochu. Niekiedy bywa bolesna.

Skąd się bierze gradówka? Powstaje, gdy gruczoły łojowe znajdujące się po wewnętrznej stronie powieki zaczopują się, a w gruczole zgromadzi się wydzielina, w której może się rozwinąć zakażenie. Gradówka często bywa skutkiem niedoleczonych powracających jęczmieni, ale w przeciwieństwie do nich nie ulega samowyleczeniu. Nie zwlekaj zatem, idź z nią do okulisty. Jeśli gradówka jest jeszcze mała, na ogół wystarczy leczenie antybiotykami w postaci maści i kropli. Jeśli taka kuracja nie odniesie skutku, lekarz może zdecydować się na kilka zastrzyków z antybiotyku podanych wokół zakażonego miejsca. Gdyby i to nie zadziałało – gradówkę należy usunąć chirurgicznie. Zabieg usunięcia gradówki odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz najpierw odwija powiekę (gradówka znajduje się wewnątrz powieki, a w ten sposób nie widać blizny). Po odwinięciu powieki nacina się zakażone miejsce i usuwa nagromadzoną płynną treść. Po zabiegu zazwyczaj powinno się przez określony czas przyjmować miejscowo krople lub maści z antybiotykami.

SKĄD SIĘ BIERZE GRADÓWKA?

Gruczoły łojowe znajdujące się po wewnętrznej stronie powieki czopują się, a w gruczole gromadzi się wydzielina, w której może się rozwinąć zakażenie. Gradówka często bywa skutkiem niedoleczonych powracających jęczmieni, ale w przeciwieństwie do nich nie ulega samowyleczeniu. Nie zwlekaj! Idź z nią do okulisty.

JAK WYGLĄDA LECZENIE GRADÓWKI?

Jeśli gradówka jest jeszcze mała, wystarczy leczenie antybiotykami w postaci maści i kropli. Kiedy ta kuracja nie odniesie skutku, lekarz może zdecydować się na kilka zastrzyków z antybiotyku podanych wokół zakażonego miejsca. Jeśli i to nie zadziała – gradówkę należy usunąć chirurgicznie.

JAK WYGLĄDA ZABIEG USUNIĘCIA GRADÓWKI?

Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz najpierw odwija powiekę (gradówka znajduje się na jej wewnętrznej stronie), potem nacina zakażone miejsce i usuwa nagromadzoną płynną treść. Po zabiegu zazwyczaj powinno się przez określony przez lekarza czas przyjmować miejscowo krople lub maści z antybiotykami.