Jęczmień

Opuchnięta, zaczerwieniona i bolesna zmiana, występująca na brzegu powieki tuż przy rzęsie. Jest ropnym zapaleniem mieszka włosowego rzęsy. Wywołują ją bakterie gronkowca. Stan zapalny trwa kilka dni, a obrzęk może objąć całą powiekę. Zdarza się również tzw. jęczmień wewnętrzny, czyli zapalenie na wewnętrznej stronie powieki. Powieka puchnie, ma się uczucie, jakby w oku tkwiło ziarenko piasku. Jęczmień wewnętrzny zanika stopniowo (bez pękania).

Jak leczyć jęczmień? 

Absolutnie nie wolno go wyciskać! Wyciskanie mogłoby doprowadzić do zapalenia tkanki oczodołu. Podczas zakażenia należy także zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i najlepiej pozbyć się tuszu do rzęs – jeśli był stosowany bezpośrednio przed wystąpieniem jęczmienia, pewnie jest siedliskiem bakterii. Jeśli po czterech dniach objawy nie ustąpią lub pojawi się gorączka, należy udać się do okulisty, który przepisze maść lub krople z antybiotykiem. 

Czy pocieranie złotem pomaga na jęczmień?

Na pewno nie zaszkodzi, bo przecież złoto ma właściwości bakteriobójcze. W żadnym jednak przypadku nie powinna być to złota obrączka właśnie ściągnięta z palca! Trzeba ją wcześniej umyć i zdezynfekować.

Aby zapobiec nawrotom jęczmienia, należy wystrzegać się pocierania powiek i oczu brudnymi dłońmi. Jeśli jęczmienie powracają, warto także zaopatrzyć się w specjalny płyn do higieny brzegów powiek i przemywać nim oczy oraz ich okolice rano i wieczorem. Należy tez zbadać poziom cukru, bo nawrotowe jęczmienie częstą towarzyszą cukrzycy.

Niedoleczony jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę.

Jak dbać o oko z jęczmieniem? Co zrobić, żeby zakażenie nie powracało?

Przede wszystkim nie można próbować wyciskać jęczmienia – może to doprowadzić do zapalenia tkanki oczodołu. Podczas zakażenia należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i najlepiej pozbyć się tuszu do rzęs – jeśli był stosowany bezpośrednio przed wystąpieniem jęczmienia, może być siedliskiem bakterii. Aby zapobiec nawrotom jęczmienia, należy wystrzegać się pocierania powiek i oczu brudnymi dłońmi. Jeśli jęczmienie powracają, warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do higieny brzegów powiek i przemywać nim oczy i ich okolice rano i wieczorem. Należy tez zbadać poziom cukru, nawrotowe jęczmienie mogą towarzyszyć cukrzycy.

Co zrobić, jeśli zakażenie trwa dłużej niż 4 dni?

Jeśli objawy nie ustąpią lub pojawi się gorączka, należy udać się do okulisty, który może zlecić kurację antybiotykową lub/i posiew z zakażonej wydzieliny. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może w końcu przerodzić się w gradówkę.