Nagły ból oka

Bardzo niepokojący objaw. Jeśli utrzymuje się przez kilka godzin, należy szybko iść do okulisty!

Przyczyny nagłego bólu oka mogą być najróżniejsze. Najbardziej typowe to:

  • mechaniczne uszkodzenie oka – zadrapanie lub mocne uderzenie np. podczas zabawy z dziećmi lub zwierzętami czy uderzenie gałęzią podczas zbierania grzybów. Pojawia się natychmiastowy ból i zaczerwienienie oka. Zaklejamy oko plastrem, aby unieruchomić powiekę drażniącą oko przy mruganiu, i jak najszybciej idziemy do okulisty.
  • oparzenie – najczęściej dotyczy plażowiczów, ale także i np. spawaczy. Na oparzenie słoneczne oczu narażone są szczególnie osoby z jasną karnacją. Ból pojawia się po przyjściu z plaży (lub podczas spawania). Jak najszybciej do lekarza!
  • atak jaskry – jeśli bolące oko jest przekrwione, źrenica rozszerzona, a ból nie do wytrzymania, natychmiast należy udać się do szpitala okulistycznego. Każda minuta opóźnienia może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.
  • zaćma – jeśli osoba ze zdiagnozowaną zaćmą zacznie odczuwać ból oka, które jest dodatkowo czerwone i bolesne, szybko należy jechać do szpitala okulistycznego. To może być atak jaskry na skutek pęknięcia soczewki.
  • choroba serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca – ból w tym wypadku jest umiejscowiony z tyłu gałki ocznej, często ma się uczucie wypychania oka, a samo oko nie jest nawet zaczerwienione. Powodem bólu jest niedotlenienie tkanek otaczających oko. Jeśli poczujemy coś takiego, udajemy się jak najszybciej do okulisty.
  • wysuszenie oczu – dolegliwość komputerowców. Przy pracy przy komputerze często zapominamy o mruganiu, więc oczy wysychają. Czasem tyle wystarczy, aby wysuszone i przemęczone oczy zaczęły boleć. Jeśli dojdzie do tego klimatyzacja, która wysusza powietrze, sytuacja pogorszy się znacznie szybciej. W trakcie pracy należy pamiętać o zakraplaniu oka solą fizjologiczną (dostępna w aptece bez recepty w jednorazowych opakowaniach) oraz o relaksie oczu – co godzinę należy na parę minut oderwać oczy od ekranu i – najlepiej – wyjrzeć przez okno, bo kolory zielony i niebieski relaksują oczy. Po pracy przykładać do oczu gorące kompresy. 
  • ropiejące oczy – jeśli bólowi oczu towarzyszy ropienie, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Jeżeli nie ma szansy na natychmiastowe dostanie się do okulisty, należy często przemywać oczy solą fizjologiczną, żeby usunąć ropę i „na czyste oko” zakropić oko Sulfacetamidem – ale do lekarza i tak trzeba pójść jak najszybciej.
  • alergie – ponieważ to choroby cykliczne, alergicy zazwyczaj są dobrze przygotowani na atak alergii. Jednak kiedy ból zdarzy się nagle, a pod ręką nie ma leków, a w pobliżu lekarza, który mógłby wypisać receptę, pomoże płukanie oczu solą fizjologiczną (nawet 10 razy dziennie po kilka kropel). Wypłukując alergeny zmniejszamy ich stężenie, a co za tym idzie – zmniejszamy reakcję alergiczną. Ale – jak w pozostałych przypadkach – szybka wizyta u okulisty wskazana!