Czy wiesz, jak zadbać o swój wzrok?

Według danych WHO, na całym świecie na istotne zaburzenia widzenia cierpi ponad 250 mln osób, a 36 mln z nich jest całkowicie niewidomych. W Polsce korekcji wzroku wymaga około 42% osób w wieku 16-54 lat, a około 29% z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.
Oczy narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Na niektóre z nich – takie jak uwarunkowania genetyczne czy naturalne procesy starzenia – nie mamy wpływu. Część jednak ma charakter środowiskowy (zewnętrzny) i poprzez odpowiednią profilaktykę można minimalizować ich szkodliwe działanie.

5 kroków do zdrowych oczu
Zatem jak konkretnie dbać o zdrowie i dobrą kondycję oczu? Oto 5 podstawowych działań profilaktycznych!

 • Regularnie odwiedzaj okulistę

  Nawet jeśli nie zauważamy u siebie pogorszenia jakości widzenia, okulistę należy odwiedzać co najmniej raz na dwa lata (oczywiście osoby starsze i z grup ryzyka zachęca się do częstszych wizyt profilaktycznych). Lekarz przeprowadzi podstawowe testy i badania, pozwalające na wykrycie najczęstszych wad i chorób wzroku we wczesnym stadium. Warto pamiętać, że niektóre z nich mogą rozwijać się bez wyraźnych objawów przez długie lata…

 • Pamiętaj o higienie oczu

  Oczy, tak jak każda inna część ciała, także się męczą. Obciąża je długotrwała praca przy komputerze, wielogodzinne prowadzenie auta oraz wykonywanie pracy wymagającej spostrzegawczości i skupienia (prace manualne, czytanie). Dlatego warto przestrzegać zasady 20/20/20 – czyli co 20 minut zrobić sobie 20 sekund przerwy i wpatrywać się w punkt oddalony o 20 stóp (czyli około 6 metrów). Da to oczom chwilę wytchnienia w ciągu dnia. Omawiając temat higieny oczu, warto też poruszyć kwestię naszych codziennych zachowań. Tak jak dbamy o kondycję naszej cery oraz czyste zęby, dbajmy o powieki, masując je i oczyszczając ich brzegi przy użyciu specjalistycznych produktów. W przypadku wystąpienia zespołu suchego oka zalecamy stosowanie kompresów nawilżająco- ogrzewających EyeFit.

 • Zdrowo się odżywiaj

  Dla zachowania zdrowia oczu konieczne jest dostarczanie niezbędnych im witamin, mikroelementów oraz substancji odżywczych. Dieta na dobry wzrok powinna uwzględniać produkty zawierające w składzie m.in. witaminy A, C i E, luteinę oraz kwasy omega-3. Należy więc jeść m.in. marchewkę, szpinak, brokuły, groszek zielony, sałatę, jarmuż, orzechy, rośliny strączkowe oraz ryby.

 • Sen kluczowy dla regeneracji

  Podczas snu regenerują się wszystkie komórki i tkanki ludzkiego organizmu, nie wyłączając oczu. Nocny wypoczynek jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania wzroku – zbyt mała ilość snu może powodować, że oczy będą zaczerwienione, podrażnione i wysuszone. Zalecane jest – nie tylko dla zdrowia oczu, ale i całego organizmu – by spać od 7 do 9 godzin na dobę i kłaść się do łóżka przed północą.

 • Chroń oczy przed słońcem

  Nadmierne promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale i dla oczu. Może ono powodować uszkodzenia plamki żółtej i zwiększać ryzyko nowotworów gałki ocznej. Dlatego w słoneczne dni – nie tylko letnie, ale w ciągu całego roku – warto nosić okulary przeciwsłoneczne blokujące promieniowanie UVA i UVB. Co ważne, lepiej nie kupować ich w markecie czy na straganie, ale w aptece albo salonie optycznym.

Na profilaktyczne badania wzroku zapraszamy oczywiście do naszej przychodni Retina. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów okulistyki oraz dostęp do szerokiego spektrum badań diagnostycznych i profilaktycznych.
Zachęcamy do kontaktu -> https://retina.pl/kontakt/.