Czym jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Statystyki nie napawają optymizmem – blisko 50% Polaków ma stwierdzoną chorobę oczu lub wadę wzroku. Wśród osób z już zdiagnozowaną wadą wzroku najwięcej – bo 55% – cierpi na krótkowzroczność, a 33% – na astygmatyzm. Coraz poważniejszym problemem jest też starczowzroczność, czyli postępująca wraz z wiekiem utrata elastyczności soczewki, co skutkuje pogorszeniem zdolności widzenia z bliska.
Choroby i wady wzroku leczy się m.in. poprzez korekcję przy pomocy soczewek kontaktowych, okularów lub przez zabiegi chirurgiczne. Jedną z najskuteczniejszych, a przy tym bardzo bezpieczną metodą zabiegowego leczenia wad wzroku jest refrakcyjna wymiana soczewki.

Refrakcyjna wymiana soczewki – co trzeba wiedzieć?
Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta i zastąpieniu jej wysokiej jakości soczewką sztuczną, co pozwala na trwałe skorygowanie istniejącej wady wzroku. Zalecany jest przede wszystkim pacjentom z zaawansowanymi wadami wzroku, w tym dalekowzrocznością powyżej +3,5 dioptrii, krótkowzrocznością powyżej -8 dioptrii oraz astygmatyzmem powyżej 2 dioptrii. Zabieg jest oczywiście poprzedzony kompleksową diagnostyką – w naszej placówce okulistycznej Retina po niezbędnych badaniach lekarz prowadzący i koordynator ds. badań naukowych i diagnostycznych rekomendują pacjentowi odpowiednią, dopasowaną do jego potrzeb soczewkę.

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem krótkotrwałym (około 15 minut) i wykonywanym w znieczuleniu miejscowym oka. W jego trakcie lekarz wykonuje niewielkie, około dwumilimetrowe nacięcie, przy pomocy fakoemulsyfikatora rozbija soczewkę i usuwa ją z oka. Następnie do tzw. torby soczewki – czyli miejsca, w którym zlokalizowana jest soczewka naturalna – wprowadza się soczewkę sztuczną.

Refrakcyjna wymiana soczewki nie wymaga hospitalizacji – pacjent od razu wraca do domu, przy czym powinien mieć zapewniony bezpieczny transport i opiekę osoby dorosłej (przez 24 godziny nie można prowadzić samochodu). Przez około 2-3 tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nie zanurzać twarzy w wodzie i nie moczyć oka. W bardzo słoneczne dni trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne.

Zabiegi refrakcyjnej wymiany soczewki wykonujemy w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, zapewniamy opiekę doświadczonego zespołu specjalistów, gwarantujemy kompleksową diagnostykę oraz opiekę około- i pozabiegową. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://retina.pl/kontakt/.

Zobacz więcej