Pierwsze przesiewowe badanie wzroku dziecko przechodzi tuż po narodzinach – lekarz przeprowadza zewnętrzną ocenę oczu, sprawdza funkcjonowanie mięśni gałek ocznych oraz reakcję źrenic na działanie światła. W kolejnych miesiącach życia dziecka kontrolne badania wzroku przeprowadza pediatra – jeśli zauważa u małego pacjenta jakiekolwiek niepokojące objawy, kieruje rodziców do specjalisty okulistyki dziecięcej.
Oczywiście zdarza się również tak, że to rodzice wykrywają jako pierwsi, iż ze wzrokiem dziecka dzieje się coś niedobrego. Istnieje wiele objawów, które mogą sugerować rozwój wad i chorób wzroku u małych pacjentów. Zalicza się do nich:
- brak nawiązywania przez dziecko kontaktu wzrokowego z otoczeniem,
- brak reakcji na światło,
- zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- częste łzawienie oczu,
- częste mrużenie i przecieranie oczu,
- problemy z rozpoznawaniem kolorów,
- niestaranne pisanie,
- kłopoty z nauką czytania,
- przysuwanie przedmiotów blisko twarzy, aby je obejrzeć,
- siadanie blisko ekranu telewizora, by zobaczyć program.
Pamiętajmy jednak, że wiele schorzeń jest niewidocznych dla większości ludzi,
dlatego powinniśmy odwiedzać okulistę raz na 2 lata także profilaktycznie.
Jak przebiega wizyta u okulisty dziecięcego?
Wizyta u okulisty dziecięcego zaczyna się od wywiadu lekarskiego z rodzicami i dzieckiem – o ile jest ono w takim wieku, że może logicznie odpowiadać na pytania. Oczywiście do postawienia diagnozy potrzebne są badania okulistyczne. W zależności od indywidualnych wskazań, okulista dziecięcy może wykonać np. badanie przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej, pomiar ciśnienia gałki ocznej, komputerowe badanie wad refrakcji, badanie widzenia barw, gonioskopię i inne.
Okulistyka dziecięca w przychodni Retina
Z szerokiego zakresu usług okulistyki dziecięcej skorzystać można w naszej Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina.
Zapraszamy na konsultacje specjalistyczne do naszych okulistów dziecięcych, na wizytę do doświadczonego optometrysty i ortoptystki. Oferujemy nowoczesną diagnostykę, a także:
- kompleksowe leczenie zeza – zarówno zachowawcze (np. poprzez dobór okularów, ćwiczenia ortoptyczne), jak i operacyjne,
- nieoperacyjne leczenie niedowidzenia oraz zaburzeń widzenia obuocznego u dzieci,
- leczenie krótkowzroczności i dalekowzroczności,
- profesjonalny dobór okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych,
- zabiegi udrażniania kanalików łzowych.
Jeśli Twoje dziecko wymaga pomocy specjalisty w zakresie okulistyki lub chcesz zbadać dziecko profilaktycznie, skontaktuj się z nami! Zapewniamy profesjonalną opiekę i miłą serdeczną atmosferę! Umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie https://retina.pl/kontakt/