Ortoptyka to dziedzina, która obejmuje zarówno badania diagnostyczne, jak i nieoperacyjne leczenie różnego rodzaju chorób oraz zaburzeń wzroku, takich jak problemy z widzeniem obuocznym, niedowidzenie oraz zez. Specjaliści ortoptyki pracują zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi – celem diagnostyki i terapii jest prawidłowe ustawienie gałek ocznych, usprawnienie ruchomości oczu, poprawa sprawności widzenia oraz ostrości wzroku.
Ortoptyka – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Do ortoptysty należy zgłosić się w sytuacji, gdy pacjent zauważa u siebie różnego rodzaju zaburzenia i nieprawidłowości widzenia, takie jak:
- brak ostrości widzenia,
- problemy z prawidłowym określaniem odległości,
- podwójne widzenie,
- widzenie „jak za mgłą”,
- zezowanie,
- mrużenie oczu,
- przymykanie jednego oka,
- częste łzawienie oczu.
Ortoptyka – jak przebiega diagnostyka i leczenie?
Pacjent trafiający do gabinetu ortoptycznego przechodzi kompleksowe badanie, podczas którego oceniane są takie parametry wzrokowe, jak sprawność akomodacji i ruchów sakkadowych, ostrość wzroku, ruchomość gałek ocznych, stopień rozwoju widzenia obuocznego oraz zakres konwergencji. Specjalista ocenia również ewentualne występowanie zeza ukrytego (heteroforii) oraz kąt zeza w badaniu na synoptoforze.
Terapia ortoptyczna obejmuje wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń: pleoptycznych, ruchomości gałek ocznych, jednoczesnej percepcji, widzenia stereoskopowego, zbieżności oczu, a także ćwiczeń poprawiających koordynację wzrokową oko-ręka. W zależności od potrzeb, terapia może mieć charakter indywidualny albo grupowy. Przeciętnie składa się z 10 sesji ćwiczeń, trwających mniej więcej 30 minut, po czym ortoptysta znów przeprowadza badania i decyduje, czy potrzebne są kolejne sesje.
Dopasowane do potrzeb, profesjonalne leczenie ortoptyczne daje możliwość znacznej poprawy jakości widzenia, usprawnienia funkcji wzrokowych, a co za tym idzie – poprawy jakości życia i funkcjonowania w szkole, pracy czy życiu towarzyskim.
Z badań i ćwiczeń ortoptycznych prowadzonych przez wysoko wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów skorzystać można w przychodni Retina przy ul. Cieszkowskiego 1/3 lok. 79/80. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://retina.pl/kontakt/.