Laserowa korekcja wzroku – co trzeba o niej wiedzieć?

Z badań przeprowadzonych niedawno przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat wynika, że rośnie liczba Polaków mających kłopoty ze wzrokiem. Lekkie pogorszenie jakości widzenia w ostatnim czasie zauważyło u siebie ponad 45% uczestników sondażu, kolejne 11,5% – znaczne pogorszenie. Blisko 70% ankietowanych przyznało, że nosi okulary korekcyjne lub używa soczewek kontaktowych. Specjaliści alarmują, że rośnie przede wszystkim liczba przypadków diagnozowanej krótkowzroczności oraz starowzroczności, którą rozpoznaje się nawet u trzydziestolatków. Według szacunków WHO, w 2030 r liczba osób z prezbiopią wzrośnie aż do 2,1 mld.
Wszystko to pokazuje, jak ważne staje się diagnozowanie wad wzroku oraz ich skuteczne leczenie. Co ważne, pacjenci z wadami wzroku nie są już skazani na dożywotnie noszenie okularów albo soczewek – nowoczesną, bezpieczną i skuteczną metodą terapii jest laserowa korekcja wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
Najogólniej mówiąc, laserowa korekcja wzroku to zabieg, który polega na skorygowaniu kształtu rogówki przy użyciu energii emitowanej przez laser. Dzięki temu na siatkówce można przywrócić prawidłowy sposób ogniskowania światła i pozbyć się wady wzroku. Oczywiście zabieg można wykonać różnymi metodami, które dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Laserową korekcję wzroku przeprowadza się u pacjentów z:

  • krótkowzrocznością,
  • nadwzrocznością,
  • astygmatyzmem,
  • starowzrocznością.

Zabieg zaleca się wykonywać u osób między 21. a 45. roku życia. Przeciwwskazaniem jest m.in. wiek poniżej 21. oraz 60. lat, ciąża i okres karmienia, wszczepiony rozrusznik serca, terapia sterydami, aktywna infekcja oraz współistniejąca choroba oczu (np. niewyleczona zaćma, jaskra, oczopląs).

Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega?

Laserowa korekcja wzroku jest oczywiście poprzedzona kompleksową diagnostyką – u pacjenta wykonuje się m.in. badanie wady wzroku, ocenę przedniego i tylnego odcinka oka, pomiar grubości rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie OCT.
Sam zabieg przeprowadzany jest co prawda w sali operacyjnej, ale w trybie jednodniowym, z zastosowaniem znieczulających kropli do oczu i – ewentualnie – lekkich leków uspokajających. W trakcie jednego zabiegu można zoperować oboje oczu – cała procedura, razem z odpoczynkiem, trwa do 3 godzin.
Przebieg rekonwalescencji zależy zarówno od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jak i zastosowanej metody leczenia. Przez kilka dni występować może uczucie szczypania i tzw. piasku pod powiekami. Nie wolno jednak trzeć oczu, należy chronić je przed zamoczeniem, a w słoneczne dni nosić okulary przeciwsłoneczne. Przez 2-3 tygodnie nie wolno wykonywać ciężkiej pracy fizycznej. Stabilizacja ostrości wzroku może trwać do kilku tygodni.

Laserowa korekcja wzroku w szpitalu Retina

W szpitalu Retina zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonujemy metodami Smart Lasek, Smart EBK oraz Smart Trans PRK – są one mniej inwazyjne dla pacjenta, wiążą się z mniejszymi dolegliwościami pozabiegowymi oraz krótszą rekonwalescencją. Dysponujemy nowoczesnym laserem excimerowym Schwind Amaris 500E, który pozwala skrócić czas zabiegu i zapewnia lekarzowi większą precyzję działania. Zabiegi wykonują wykwalifikowani specjaliści:
dr n. med. Agnieszka Siennicka – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalistka II stopnia okulistyki, członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, mająca za sobą staże w Kilonii, Liege, Tybindze, Frankfurcie i Londynie.
dr Michał Szot – absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, bardzo doświadczony chirurg z zakresu operacji laserowej korekcji wzroku, iniekcji doszklistkowych oraz innych drobnych zabiegów okulistycznych wykonywanych w warunkach sali operacyjnej.

Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę około- i pooperacyjną. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://retina.pl/kontakt/.