Jak chronić oczy zimą?

W okresie zimowym oczy – podobnie, jak skóra, czy włosy – narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych: zimna, przenikliwego wiatru oraz zanieczyszczonego powietrza. Nie służy im również ogrzewanie i intensywna praca kaloryferów, które wysuszają powietrze, dłuższe niż w okresie letnim korzystanie ze sztucznego światła, a także dieta, w której niejednokrotnie brakuje składników kluczowych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wzroku.

Jak dbać o oczy zimą?
Wszystko to powoduje, że zimą należy szczególnie zadbać o oczy. Jak to zrobić? Oto garść przydatnych wskazówek!

  • Regularnie nawilżaj oczy

Oczy narażone na działanie mrozu i wiatru albo po kilkugodzinnej pracy przy sztucznym świetle mogą być wysuszone i zaczerwienione, mogą szczypać i piec. Dlatego dbajmy o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najwięcej przebywamy. Warto także zakupić nawilżające krople do oczu, najlepiej bez konserwantów i stosować je kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami producenta. Takie krople z pewnością przyniosą ulgę naszym “wysuszonym” oczom. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować ich stosowanie z okulistą lub farmaceutą. Jest to szczególnie istotne u osób stosujących inne leki lub ze zdiagnozowanymi chorobami wzroku.

  • Dbaj o ergonomię pracy przy sztucznym świetle

Zimą zdarzają się tak ponure i pochmurne dni, że nawet kilkanaście godzin na dobę spędzamy przy sztucznym świetle. Dodatkowo, wiele osób pracuje przy komputerze i często korzysta ze smartfonów. Sztuczne światło, promieniowanie ekranów i monitorów nie są korzystne dla wzroku, dlatego podczas korzystania z nich trzeba zachować umiar. Bardzo ważne są też regularne przerwy. Co godzinę warto oderwać się od wykonywanej w danej chwili pracy, popatrzeć w dal, poruszać gałkami ocznymi w górę i w dół. Taka prosta gimnastyka może znacznie poprawić komfort widzenia.

  • Chroń oczy przed słońcem

W słoneczne, mroźne dni promieniowanie słoneczne intensywnie odbija się od śniegu i może w bardzo negatywny sposób wpływać na ludzki wzrok. Dlatego również zimą, a nie tylko latem, w słonecznych okresach warto nosić okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczają oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Tu też należy pamiętać, by nie kupować ich na bazarze, czy w kiosku, ale salonie optycznym, po konsultacji z optykiem, optometrystą lub okulistą.

  • Zdrowo się odżywiaj

Choć niewiele osób do końca zdaje sobie z tego sprawę, to niebagatelny wpływ na zdrowie i prawidłową pracę oczu ma dieta. Szczególnie zimą warto zadbać o to, by była ona bogata w produkty zawierające m.in. witaminę A (marchew, pomidory, papryka), witaminy z grupy B (produkty pełnoziarniste, pestki, ryby, jaja), witaminę E (oleje roślinne, orzechy), kwasy omega-3 (ryby morskie) oraz luteinę i zeaksantynę (zielony groszek, kukurydza, szpinak).

Oczywiście w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości ze strony narządu wzroku, pogorszenia jakości widzenia itp. należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty. Kompleksową pomoc doświadczonych okulistów otrzymać można w naszej przychodni Retina -> https://retina.pl/kontakt/.