Profilaktyczna wizyta u okulisty – co trzeba o niej wiedzieć?

Warto raz na zawsze zapamiętać, że wizyty u okulisty powinny być stałym elementem profilaktyki zdrowotnej osób w każdym wieku. Z dzieckiem należy zgłaszać się do okulisty co najmniej raz na dwa lata – lekarz przeprowadzi wówczas podstawowe badania i skontroluje, czy wzrok małego pacjenta rozwija się prawidłowo. Osoby dorosłe, ogólnie zdrowe, bez problemów ze wzrokiem powinny odwiedzać okulistę również raz na dwa lata, przy czym po ukończeniu 45.-50. roku życia wizyty profilaktyczne powinny być już częstsze (co najmniej raz w roku) – wówczas zwiększa się bowiem ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry oraz zaćmy. Choroby te rozwijają się powoli, stopniowo uszkadzając wzrok, a niekiedy prowadzą nawet do całkowitej ślepoty.
Oczywiście do wizyty u okulisty powinny skłonić także wszelkie niepokojące objawy ze strony narządu wzroku: niedowidzenie z bliska lub daleka, pogorszenie ostrości widzenia, kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności wymagających precyzji, niewyraźne widzenie kształtów i kolorów.

Profilaktyczna wizyta u okulisty – jak się przygotować?

Profilaktyczna wizyta u okulisty nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Na pewno należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dotychczasową dokumentację medyczną, np. wyniki wcześniejszych badań albo wypisy ze szpitala. Lekarz zada pytania o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki oraz przypadki chorób i wad wzroku zdiagnozowane w najbliższej rodzinie – warto więc przygotować się do takiego wywiadu.

Profilaktyczna wizyta u okulisty – jak przebiega?

Przebieg profilaktycznej wizyty okulistycznej zależy od różnych czynników: wieku pacjenta, ewentualnych objawów, zdiagnozowanych wcześniej wad i chorób wzroku itp. Obok wywiadu lekarskiego, składają się na nią rozmaite badania, takie jak:

  • badanie ostrości widzenia do bliży i do dali,
  • badanie pola widzenia,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • komputerowe badanie wzroku,
  • gonioskopia,
  • badanie OCT plamki,
  • USG oczu.

Oczywiście zakres wykonywanych badań może być szerszy, zależnie od indywidualnych wskazań i potrzeb. Jeśli wykryją one jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może od razu wdrożyć odpowiednie leczenie – stosowanie okularów albo soczewek, farmakoterapię w postaci kropli do oczu, może również zalecić zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym bądź szpitalnym.
Wizyty profilaktyczne dzieci i dorosłych, a także szerokie spektrum badań oferujemy pacjentom w naszym ośrodku Retina. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://retina.pl/kontakt/.