Chorób oczu i wad wzroku u dzieci nie można lekceważyć! Wiele z nich – jeśli nie zostaną wykryte i skorygowane we wczesnym dzieciństwie – może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne na późniejszych etapach życia dziecka.
Warto pamiętać, że pierwsze badanie wzroku wykonuje się u dziecka od razu po jego narodzinach. Jeżeli jego wyniki są prawidłowe, a u malucha nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, na wizyty kontrolne u okulisty należy zgłaszać się mniej więcej co roku.
Jakie objawy mogą niepokoić?
Oczywiście do lekarza należy umówić się niezwłocznie jeśli dziecko skarży się na różnego rodzaju objawy ze strony narządu wzroku albo rodzice obserwują je u malucha. Do najczęstszych niepokojących objawów wieku wczesnodziecięcego zalicza się:
- brak reakcji dziecka na światło,
- niesymetryczne ruchy źrenic,
- nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem,
- częste przecieranie i mrużenie oczu,
- częste i obfite łzawienie oczu.
U starszych dzieci, w wieku przedszkolnym i szkolnym, uwagę powinny zwrócić takie objawy, jak:
- przysuwanie przedmiotów blisko twarzy, by je obejrzeć,
- problemy z rozróżnianiem kolorów,
- zaczerwienienie oczu,
- niestaranne pisanie,
- kłopoty z nauką czytania.
Okulista dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Konsultacje u okulisty dziecięcego rozpoczynają się od wywiadu lekarza z rodzicami i/lub dzieckiem – o ile jest w takim wieku, że może logicznie odpowiadać na pytania. W zależności od indywidualnych wskazań i objawów, u dziecka może zostać wykonane badanie ostrości widzenia z bliska i daleka, badanie przedniego i tylnego odcinka oka, badanie widzenia barw, gonioskopia, komputerowe badanie wad refrakcji i in.
U dzieci diagnozowane bywają m.in. krótkowzroczność i dalekowzroczność, jaskra wrodzona, retinopatia wcześniaków, zez, zapalenia spojówek oraz niewydolność dróg łzowych.
W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina uzyskać można kompleksową pomoc w zakresie okulistyki dziecięcej – od konsultacji z doświadczonymi specjalistami, przez konsultacje z ortoptystą i optometrystą, badania przesiewowe, profilaktyczne i diagnostyczne, aż po zachowawcze i operacyjne leczenie chorób oraz wad wzroku u dzieci. Zachęcamy do kontaktu -> https://retina.pl/kontakt/.