Krótkowzroczność u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Krótkowzroczność to wada wzroku, w przebiegu której wiązka promieni światła skupia się nie na siatkówce, tak jak jest u osób zdrowych, ale przed siatkówką. W efekcie obrazy, zwłaszcza te znajdujące się w znacznej odległości, są niewyraźne i zamazane.
Krótkowzroczność może mieć zarówno podłoże genetyczne (wewnętrzne), jak i środowiskowe (zewnętrzne). Jeśli któreś z rodziców ma zdiagnozowaną krótkowzroczność, ryzyko, że wystąpi ona także u dziecka, znacznie wzrasta. Niestety, nieprawidłowości anatomiczne gałki ocznej będące bezpośrednią przyczyną krótkowzroczności, mogą być również efektem długotrwałego wpatrywania się w przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, np. korzystanie z komputera, patrzenie się na monitor smartfona/tableta albo czytanie. Z tego powodu krótkowzroczność u dzieci często diagnozuje się w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej.

Krótkowzroczność u dziecka – objawy

Krótkowzroczność u dziecka może objawiać się na różne sposoby. Do symptomów, które powinny zwrócić uwagę rodziców, zalicza się:

 • nadmierne przybliżanie się dziecka do ekranu telewizora albo monitora komputera,
 • czytanie książek/oglądanie komiksów/malowanie/kolorowanie z bardzo bliskiej odległości,
 • częste potykanie się i zahaczanie o różne obiekty, np. framugi, stoły, krzesła,
 • mrużenie oczu i widoczny wysiłek wzrokowy podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w dużej odległości,
 • problemy na lekcjach wychowania fizycznego, np. z rzucaniem piłki do kosza albo kopaniem do bramki,
 • zgłaszanie przez dziecko zamazanego obrazu, problemów z widzeniem, bólu głowy.

Krótkowzroczność u dziecka – jak się ją diagnozuje i czy da się leczyć?

W diagnostyce krótkowzroczności wykonuje się różne badania – do tych najczęstszych zalicza się skiaskopię oraz refraktometrię. Po postawieniu diagnozy u dziecka można wdrożyć odpowiednie postępowanie. Krótkowzroczności nie można całkowicie wyleczyć, ale da się zahamować jej rozwój. To bardzo istotne, bo postępująca krótkowzroczność pogarsza jakość życia, powoduje trudności w szkole i w kontaktach z rówieśnikami.

Sposoby zahamowania postępu krótkowzroczności:

 • Ruch na świeżym powietrzu
  Przebywanie i ruch na świeżym powietrzu, minimum 2-3 godziny dziennie, spowalniają progresję krótkowzroczności.
 • Leki (substancja czynna: atropina)
  Atropina blokuje akomodację. U dzieci stosujących krople do oczu z atropiną zaobserwowano spowolnienie progresji krótkowzroczności.
 • Ortokorekcja
  To zastosowanie na noc specjalnych twardych soczewek kontaktowych, które spłaszczają powierzchnię rogówki i poprawiają ostrość wzroku na cały dzień.
 • Soczewki MiYOSMART
  Dzięki nowoczesnym soczewkom MiYOSMART firmy HOYA , można cieszyć się wygodnym i skutecznym sposobem korekcji wady wzroku wraz z jednoczesnym ograniczaniem jej przyrostu.

Najczęstszym postępowaniem po zdiagnozowaniu krótkowzroczności u małych i starszych pacjentów jest korekcja wzroku przy pomocy dopasowanych indywidualnie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.
Ustabilizowaną krótkowzroczność mniej więcej od 21. roku życia, czyli jak gałka oczna przestaje rosnąć – można natomiast leczyć np. laserowo.
Kompleksową diagnostyką i leczeniem krótkowzroczności u dzieci zajmujemy się w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy, zapraszamy do kontaktu -> https://retina.pl/kontakt/.