Zespół suchego oka – co można zrobić, by poczuć ulgę?

Zespół suchego oka  może towarzyszyć innym chorobom (np. autoimmunologicznym), być efektem przyjmowania niektórych leków (np. przeciwhistaminowych lub przeciwmigrenowych) albo niekorzystnych nawyków i stylu życia, np. przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub długotrwałej pracy przy komputerze.

W przebiegu zespołu suchego oka, powierzchnia oka nie jest właściwie nawilżana przez film łzowy. Pacjenci mają wiele dokuczliwych objawów, np. skarżą się na uczucie “piasku pod powiekami”, szczypanie, pieczenie i zaczerwienienie oczu.Zespół suchego oka – domowe i profesjonalne metody

Na szczęście są metody, pomagające minimalizować nieprzyjemne dolegliwości związanych z zespołem suchego oka. Oto garść przydatnych porad!

  • Wprowadź zdrowe nawyki

Warto wdrożyć do swojego codziennego życia nawyki, które ochronią oczy przed nadmiernym wysuszaniem. W słoneczne dni nie wychodź z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Unikaj pomieszczeń z intensywnym ogrzewaniem lub klimatyzacją. Pracując przy komputerze co godzinę rób sobie 5 minut przerwy. Poruszaj wówczas gałkami ocznymi i popatrz w dal, najlepiej na coś zielonego. Pamiętaj o częstym mruganiu w ciągu dnia 😉

  • Stosuj higienę powiek i nawilżające krople do oczu

W ciągu dnia – zwłaszcza gdy przez wiele godzin pracujesz przy komputerze – regularnie sięgaj po nawilżające krople do oczu, koniecznie bez konserwantów. Tzw. sztuczne łzy zawierają substancje, które nawilżają, regenerują powierzchnię oka np. kwas hialuronowy, trehalozę. Kupisz je bez recepty w każdej aptece. Bardzo ważna jest także codzienna higiena brzegów powiek oraz masaż powiek, które zapewnią oczyszczanie i stymulację gruczołów znajdujących się w powiekach. Jeśli masz wątpliwości, pytania lub zdiagnozowano u Ciebie chorobę lub wadę wzroku, skonsultuj się z okulistą.

Zgłoś się na specjalistyczne leczenie

W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina oferujemy pacjentom zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego urządzenia Rexon-Eye, które wytwarza pole elektryczne o niskiej mocy i wysokiej częstotliwości. Rexon-Eye to urządzenie zaprojektowane do leczenia przyczynowego, a nie tylko objawowego ZSO. Działa zarówno przy ZSO spowodowanym dysfunkcją gruczołów powiekowych (Meiboma), jak i przy niedoborze wydzielania łez. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i zapewnia długotrwałą ulgę.
Jeśli zauważasz u siebie objawy zespołu suchego oka i potrzebujesz specjalistycznej pomocy, skontaktuj się z nami -> https://retina.pl/kontakt/.