Laserowa korekcja wzroku – najczęstsze pytania

1. Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku – jak sama nazwa wskazuje – to zabieg, podczas którego wykorzystuje się właściwości energii emitowanej przez laser. Doświadczony, wykwalifikowany specjalista kieruje strumień energii precyzyjnie na tkankę rogówki, dzięki czemu może skorygować jej kształt i przywrócić prawidłowy sposób ogniskowania światła. To pozwala na skorygowanie lub całkowite usunięcie wady wzroku.

2. Jakie wady wzroku można skorygować podczas zabiegu laserowego?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg o bardzo szerokim zastosowaniu we współczesnej okulistyce. Przy jego pomocy można usunąć lub skorygować najczęściej występujące wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Co ważne, muszą to być wady ustabilizowane, a pacjent powinien być w wieku, w którym zakończył się rozwój narządu wzroku (najlepszy przedział wiekowy to 21 – 45 lat). Laserowa korekcja wzroku może być także wykonywana u pacjentów z zezem. Oczywiscie wszytko po wcześniejszej diagnostyce i kwalifikacji do zabiegu.

3. Czy są przeciwwskazania do wykonywania laserowej korekcji wzroku?

Wykonywane w Retinie zabiegi laserowej korekcji wzroku są bardzo bezpieczne, mało inwazyjne i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Mimo to, nie wykonuje się ich u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się wiek poniżej 21 oraz powyżej 60 lat, wszczepiony rozrusznik serca, aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, niewyleczone inne choroby wzroku oraz ciąża i okres karmienia.

4. Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu?

W Retinie zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Kwalifikacja obejmuje m.in. konsultacje z doświadczonym specjalistą okulistyki i koordynatorem ds. badań diagnostycznych oraz szereg badań: w tym ocenę przedniego i tylnego odcinka oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie OCT. Pacjent od momentu kwalifikacji poprzez czas około-zabiegowy i wizyty kontrolne pozostaje pod opieką naszego zespołu.

5. Czy laserowa korekcja wzroku boli?

Są pacjenci, którzy obawiają się dolegliwości bólowych podczas laserowej korekcji wzroku. Zupełnie niesłusznie! Zabieg jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego (krople do oczu), jeśli pacjent jest zestresowany podaje mu się także lekkie środki uspokajające. Ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa zabieg zawsze przeprowadzany jest w sterylnej sali operacyjnej, w trybie jednodniowym. Cała procedura – łącznie z odpoczynkiem po zabiegu – trwa do 3 godzin.

W Retinie zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonujemy przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, a nasz zespół tworzą lekarze z wieloletnim doświadczeniem w tego typu procedurach. Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu!