Profilaktyka okulistyczna – dlaczego trzeba regularnie badać wzrok?

Oczy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Szkodzi im promieniowanie słoneczne, długotrwałe korzystanie z komputerów i smartfonów, wielogodzinne oglądanie telewizji, a nawet nieprawidłowa dieta, np. niedobór witaminy A. Dodatkowo, oczy – tak jak wszystkie inne narządy i tkanki w ludzkim organizmie – mogą ulegać urazom mechanicznym i podlegają procesom starzenia. Są także choroby i wady wzroku o podłożu genetycznym oraz wrodzonym.
Nie można zapominać o fakcie, że wiele schorzeń oczu rozwija się powoli i podstępnie. Pogorszenie jakości widzenia nie następuje z dnia na dzień i nie jest przez pacjenta odczuwalne od razu. Początkowo mogą pojawiać się problemy z widzeniem z daleka lub bliska, kłopoty z czytaniem i wykonywaniem codziennych czynności wymagających precyzji. U dzieci kłopoty ze wzrokiem mogą objawiać się np. trudnościami w nauce czytania lub pisania, problemami na lekcjach wychowania fizycznego (np. z kopnięciem piłki do bramki) lub bólami głowy.
Wszystko to pokazuje, jak ważna jest profilaktyka okulistyczna – wcześnie wykryte choroby i wady wzroku można leczyć skuteczniej i mniej inwazyjnie. Zdarza się, że wczesna diagnoza , a następnie wdrożone odpowiednie postępowanie, pozwala uchronić pacjenta przed częściową lub całkowitą, nieodwracalną utratą wzroku.

Profilaktyka w Retinie – dla dorosłych i dla dzieci

W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina przykładamy ogromną rolę do badań profilaktycznych. Oczywistym jest , że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie z tego powodu prowadzimy profilaktyczne badania okulistyczne, mające na celu wykrycie wad wzroku u dzieci i młodzieży. Badania są całkowicie bezpłatne i odbywają się na terenie szkół i przedszkoli warszawskich. Już pierwsze wizyty naszych specjalistów w placówkach edukacyjnych wykazały, że różnego rodzaju nieprawidłowości występują u około 40% dzieci. Nie są to zwykle duże wady wzroku, czy też poważne choroby, ale z pewnością wymagają dalszej diagnostyki i monitorowania, tak aby nie zakłócały prawidłowego rozwoju dzieci.

SPRAWDŹ SWOJE OCZY 👁️👁️ I SWÓJ WZROK 👓

Jeśli dawno nie sprawdzali Państwo stanu swojego narządu wzroku, a chcieliby Państwo zbadać go kompleksowo, podczas jednej wizyty- zapraszamy do Retiny. Naszym pacjentom oferujemy specjalnie przygotowane pakiety badań profilaktycznych, wykonywanych przez doświadczonych specjalistów. W naszej ofercie znajduje się:

  • pakiet dla dorosłych – obejmuje m.in. badania optometryczne, badanie pola widzenia, OCT plamki, OCT nerwu wzrokowego oraz konsultację u okulisty,
  • pakiet dla dzieci – obejmuje m.in. badania optometryczne, biometrię, stereoskopię widzenia, test Muchy, test Ishihary oraz konsultację u okulisty.

Wykonane badania pozwolą wykluczyć najczęstsze choroby oczu, a także dokładnie sprawdzą nasz wzrok.

JAK CZĘSTO DO OKULISTY? 🗓️

U dzieci bez niepokojących objawów okulistycznych, badania profilaktyczne powinny być wykonywane mniej więcej raz w roku.
Osoby dorosłe, w dobrej kondycji ogólnej i bez wcześniej wykrytych problemów okulistycznych, powinny zgłaszać się do okulisty co dwa lata, a po 45.-50. roku życia – raz w roku.
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!