Zaćma – czy można ją skutecznie wyleczyć?

Soczewka to lekko wypukła, całkowicie przezroczysta tkanka oka, przez którą przenikają promienie słoneczne – a to umożliwia prawidłowe, ostre, wyraźne widzenie. Z czasem soczewka ulega zmętnieniu. Może to być efekt naturalnych procesów starzenia, urazów mechanicznych, innych chorób wzroku i chorób ogólnoustrojowych, a nawet przyjmowania niektórych leków. Gdy soczewka mętnieje, pacjent widzi coraz mniej wyraźnie. Jakość widzenia pogarsza się, a z biegiem czasu dochodzi nawet do całkowitej ślepoty – na szczęście odwracalnej.

Nowoczesne leczenie zaćmy w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina

Jak już wspomniano, zaćma jest chorobą w pełni uleczalną – skutecznym, bezpiecznym i trwałym sposobem leczenia są nowoczesne operacje zaćmy. Mówiąc najprościej, polegają one na usunięciu z oka zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej soczewką sztuczną.
W naszej placówce Retina operacje zaćmy wykonujemy metodą fakoemulsyfikacji. Są one małoinwazyjne, trwają około kwadransa, są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Poprzez dwumilimetrowe nacięcie lekarz wprowadza do oka specjalne urządzenie, które jednocześnie rozbija zmętniałą soczewkę i zasysa ją. Następnie na to miejsce wprowadza się soczewkę sztuczną. Po odpoczynku pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Oczywiście po zabiegu należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Soczewka dopasowana do potrzeb

Nowoczesne i mało inwazyjne operacje zaćmy to jedno. Drugie – to dobór odpowiedniej soczewki sztucznej, którą wszczepia się pacjentowi. W Retinie – zgodnie z najwyższymi standardami terapii – rodzaj soczewki zawsze dobieramy pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Dysponujemy m.in. nowoczesnymi soczewkami ułatwiającymi wykonywanie laseroterapii u pacjentów ze zwyrodnieniem obwodu siatkówki, soczewkami z dodatkowymi filtrami UV dla pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej, a także soczewkami wieloogniskowymi, dzięki którym pacjent widzi dobrze we wszystkich zakresach tzn. do bliży, do dali i w odległościach pośrednich, dzięki czemu nie musi używać okularów.
Rodzaj soczewki rekomendowany jest pacjentowi po wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu, pełnej diagnostyce, pomiarach oraz rozmowie z lekarzem. Pacjent cały czas pozostaje pod opieką naszego zespołu, tak aby proces leczenia był dla niego jak najmniej stresujący.

Zaćma to nie wyrok – można ją skutecznie leczyć, i to w zaledwie… 15 minut! Jeśli masz pytania dotyczące operacji zaćmy, diagnostyki czy rodzaju soczewek, skontaktuj się z nami!