Ortokeratologia – co trzeba o niej wiedzieć?

Wady wzroku można eliminować różnymi metodami – zarówno niechirurgicznymi, czyli przez okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe, jak i chirurgicznie, czyli np. przez zabiegi laserowe.
Nowoczesną, skuteczną i bezpieczną metodą niechirurgicznej korekcji wad wzroku – przede wszystkim krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu – jest ortokeratologia. Zadaniem pacjenta jest zakładanie na noc specjalnie przygotowanych dla niego, sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek (RGP – rigid gas permeable contact lenses). W trakcie snu soczewki wypłaszczają rogówkę, co daje efekt w postaci zmiany mocy układu optycznego oraz poprawy jakości widzenia w ciągu dnia, bez konieczności noszenia okularów. Pacjent ma zapewnioną ostrość widzenia na 16 -18 godzin.
Jak wykazały badania i obserwacje, soczewki ortokorekcyjne pozwalają na odczuwalną przez pacjenta poprawę jakości widzenia już po… jednej nocy stosowania. Do uzyskania pełnych efektów soczewki muszą być jednak stosowane przez około miesiąc, przy założeniu, że pacjent śpi co najmniej 6 godzin na dobę.

Ortokeratologia – dla kogo?

Jak już wspomniano, ortokeratologia znajduje zastosowanie głównie w hamowaniu rozwoju oraz leczeniu krótkowzroczności, a także niezbyt zaawansowanego astygmatyzmu, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży. Rozwiązanie to poleca się głównie pacjentom:

  • z różnych powodów nietolerującym lub zniechęconym do korekcji okularowej,
  • nietolerującym tradycyjnych soczewek kontaktowych noszonych w trybie dziennym,
  • niekwalifikującym się do zabiegów chirurgii refrakcyjnej,
  • wykonującym pracę zawodową wymagającą doskonałej jakości wzroku bez tradycyjnych metod korekcji (np. piloci),
  • uprawiającym sport (przede wszystkim sporty wodne, w przypadku których niewskazane jest stosowanie tradycyjnych dziennych soczewek).

Ortokeratologia – kwalifikacja do leczenia

Decyzję o kwalifikacji do leczenia wad wzroku metodą ortokeratologii zawsze podejmuje okulista lub optometrysta po przeprowadzeniu u pacjenta badań, przede wszystkim komputerowego badania wzroku oraz topografii rogówki. Najczęściej do terapii są kwalifikowane dzieci powyżej 7. roku życia ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością oraz pacjenci dorośli, którzy nie kwalifikują się do zabiegów chirurgicznych lub szukają innych rozwiązań.

Ortokeratologia – przeciwwskazania i powikłania

Choć ortokeratologia jest ogólnie bardzo bezpieczną niechirurgiczną metodą leczenia wad wzroku, to – tak jak w przypadku wszystkich innych sposobów terapii – istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Nie jest ona zalecana pacjentom z nieleczonymi chorobami autoimmunologicznymi, stożkiem rogówki, bliznami na rogówce oraz aktywnymi infekcjami oka.
Do możliwych powikłań związanych z ortokorekcją zalicza się głównie uszkodzenie nabłonka rogówki oraz infekcje rogówki. Bezpieczeństwo i skuteczność tej metody wiąże się z bezwzględnym przestrzeganiem zasad dotyczących użytkowania soczewek oraz regularnymi wizytami kontrolnymi.

Ortokeratologia znajduje się w ofercie naszego centrum Retina – pacjentów zainteresowanych tą metodą niechirurgicznego leczenia wad wzroku zapraszamy do kontaktu –> https://retina.pl/kontakt/.