Operacja jaskry – kiedy jest potrzebna

Jaskra jest schorzeniem o nie do końca ustalonych przyczynach. Wiadomo, że w jej przebiegu dochodzi do zaburzeń odpływu cieczy wodnistej z oka, co powoduje podniesienie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To z kolei prowadzi do uszkodzeń nerwu wzrokowego, a z czasem do pogorszenia jakości widzenia. W zaawansowanych stadiach jaskry dochodzi do nieodwracalnej, trwałej ślepoty.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia chorego. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Jaskrę w początkowych etapach zwykle leczy się farmakologicznie, przy pomocy kropli do oczu obniżających ciśnienie śródgałkowe. W bardziej zaawansowanych stadiach pacjentowi można zaproponować zabiegi laserowe, takie jak SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa). Jeśli nie przynosi to oczekiwanych efektów lub u pacjenta istnieją inne powody medyczne, lekarz zaleca przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej.

Operacja jaskry – co trzeba wiedzieć?

O konieczności przeprowadzenia operacji przeciwjaskrowej oraz metodzie zabiegu zawsze decyduje okulista po przeprowadzeniu szeregu badań diagnostycznych, biorąc pod uwagę indywidualne wskazania medyczne. W Przychodni i Szpitalu Okulistycznym Retina wykonujemy wiele rodzajów operacji jaskry, m.in.:

  • trabekulektomia,
  • trabekulektomia ze wszczepieniem implantu drenującego ExPress,
  • kanaloplastyka,
  • irydektomia laserowa,
  • irydektomia chirurgiczna,
  • krioterapia ciała rzęskowego,
  • endoskopowa cyklofotokoagulacja.

Są to metody nowoczesne, o wysokim profilu bezpieczeństwa dla pacjenta, przy czym różnią się m.in. wskazaniami oraz stosowanymi technologiami. I tak np. podczas kanaloplastyki udrażnia się drogę przepływu cieczy wodnistej usztywniając kanał przepływu specjalnymi nićmi. W trakcie irydektomii laserowej przy pomocy lasera wykonuje się mikroskopowy otwór w tęczówce, co usprawnia przepływ cieczy wodnistej, zaś krioterapia ciała rzęskowego polecana jest głównie pacjentom z bardzo zaawansowaną jaskrą i towarzyszącym jej bólem.

Warto pamiętać, że nowoczesne operacje jaskry są zwykle mało inwazyjne dla pacjenta. Wykonuje się je w tzw. znieczuleniu łączonym, czyli miejscowym znieczuleniu oka oraz dożylnym podaniu środków uspokajających i przeciwbólowych (pod kontrolą anestezjologa). Pobyt w naszym szpitalu trwa około 4 godzin, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Oczywiście kluczowe dla uzyskania oczekiwanych efektów jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych i regularne wizyty kontrolne u okulisty.

Operacja jaskry jest dla części pacjentów jedyną szansą na uratowanie wzroku. Na szczęście dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii można wykonać ją w sposób skuteczny i bezpieczny. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!