Czy zeza zawsze widać?

Zez to zaburzenie widzenia jednoocznego i obuocznego, spowodowane nieprawidłowym ustawieniem oraz ruchomością gałek ocznych. Jego przyczyną jest zbyt silna praca jednej grupy mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej w stosunku do mięśni antagonistycznych. Czasami przyczyną zeza jest także całkowity brak pracy jednej z grup mięśni na skutek porażenia nerwu.
U większości pacjentów zez jest zaburzeniem widocznym bez konieczności wykonywania specjalistycznych badań, nadającym twarzy charakterystycznego, niezbyt estetycznego wyglądu. Nie jest to jednak reguła bez wyjątków – jedną z odmian zeza jest bowiem zez ukryty, niewidoczny u pacjentów w normalnych warunkach.

Zez ukryty – co to jest?

Przyczyną zeza ukrytego – tak jak innych odmian zeza – są zaburzenia w pracy i napięciu mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych. W odróżnieniu od innych odmian zeza, podczas patrzenia obuocznego u pacjenta z zezem ukrytym utrzymuje się jednak prawidłowe, proste ustawienie gałek ocznych, wobec czego zez nie jest widoczny. Objawia się on dopiero podczas badania, po uniemożliwieniu widzenia obuocznego (np. po zasłonięciu jednego oka) lub w sytuacji osłabienia widzenia obuocznego, np. na skutek silnego przemęczenia, stresu, choroby ogólnoustrojowej lub urazu mechanicznego.

Zez ukryty – jak się go leczy?

Zez ukryty – mimo że niewidoczny w standardowych warunkach – wymaga odpowiedniej terapii, tak aby nie przekształcił się w trwałego zeza jawnego. W pierwszej kolejności u pacjentów stosuje się metody wyrównywania wad refrakcji oraz odpowiednie ćwiczenia ortoptyczne. U pacjentów z zezem ukrytym zastosowanie znajdują także tzw. okulary pryzmatyczne, czyli okulary ze specjalnie zaprojektowanymi szkłami, który zadaniem jest wspieranie ustawienia gałek ocznych i zniwelowanie zeza.
Jeśli wdrożone leczenie zachowawcze nie wystarczy, zeza ukrytego można leczyć również operacyjnie. Zabieg polega na ustabilizowaniu położenia gałki ocznej poprzez wzmocnienie/osłabienie utrzymujących ją mięśni. Operacje tego typu wykonujemy w Retinie, u pacjentów w każdym wieku – zarówno dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych. Zabieg zawsze jest poprzedzony konsultacjami z okulistą – strabologiem oraz anestezjologiem, a także kompleksową diagnostyką. Operacja zeza ukrytego wykonywana jest w trybie jednodniowym – pacjent po kilku godzinach może wrócić do domu pod opieką osoby dorosłej. Pełna rekonwalescencja trwa około 2-3 tygodni. W tym czasie należy unikać zamaczania oczu, niewskazany jest także wysiłek fizyczny.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zeza ukrytego lub inną odmianę zeza, zgłoś się na konsultacje do Retiny! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i dostęp do nowoczesnych metod leczenia.