Wrzesień – dobry czas, by zabrać swoje dziecko do okulisty

Wady oraz choroby wzroku – także u dzieci i młodzieży – mogą rozwijać się powoli i niepostrzeżenie, utrudniając prawidłowy rozwój, normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych czynności. Niewykryte i nieleczone wady wzroku mają negatywny wpływ na dzieci i mogą dawać takie objawy, jak:

  • problemy z nauką czytania i pisania,
  • niestaranne pisanie,
  • kłopoty z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami,
  • problemy z celnością i precyzją, np. podczas lekcji wychowanie fizycznego,
  • mrużenie oczu, przysuwanie, i książki, zeszytu blisko twarzy, oglądanie z bliska telewizji,
  • brak skupienia przy wykonywaniu codziennych czynności,
  • bóle głowy.

Wizyta u okulisty – ważny element profilaktyki

Początek roku szkolnego to dobra okazja, by wybrać się z dzieckiem na kontrolną wizytę u okulisty. Lekarz sprawdzi, czy wzrok dziecka rozwija się prawidłowo, czy nie pojawiła się u niego wada wzroku i czy nie potrzebuje korekcji, czyli okularów lub soczewek kontaktowych.
Wizyta z dzieckiem u okulisty trwa zazwyczaj około 30 minut. Rozpoczyna się od wywiadu z rodzicem i/lub dzieckiem – o ile jest w takim wieku, że rozumie pytania i jest w stanie logicznie na nie odpowiedzieć. U małych pacjentów zazwyczaj wykonuje się badanie ostrości wzroku do bliży i do dali z np. użyciem tablic okulistycznych (tablic Snellena). W zależności od wieku dziecka na tablicach mogą być przedmioty, wizerunki zwierząt, litery i cyfry. Poza badaniem refrakcji, inne wykonywane u dzieci badania to m.in. ocena ruchomości gałek ocznych, badanie odruchu źrenic, biometria, badanie w lampie szczelinowej. Czasami wskazane są także badania z zastosowaniem kropli rozszerzających źrenice.
Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, okulista wdraża odpowiednią korekcję wady wzroku. Na wizyty kontrolne należy się wówczas zgłaszać zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli wyniki są prawidłowe , kolejną wizytę profilaktyczną można odbyć mniej więcej za rok.
Na konsultacje z doświadczonymi okulistami dziecięcymi – m.in. w zakresie wizyt kontrolnych i profilaktycznych – zapraszamy do Retiny. Zapewniamy miłą, serdeczną atmosferę i indywidualne podejście do każdego młodego pacjenta!