Postaw na swoje zdrowie – odzyskaj pełne widzenie dzięki RLE!

Wady wzroku dotyczą dzieci, osób dorosłych i seniorów. Nieleczone powodują znaczne pogorszenie widzenia, utrudniają wykonywanie codziennych czynności, naukę, pracę itp. Oczywiście wady wzroku – takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność, starowzroczność i astygmatyzm – można korygować poprzez noszenie odpowiednich okularów albo soczewek kontaktowych. Istnieją również metody leczenia zabiegowego, które pozwalają pozbyć się wady raz na zawsze.

Refrakcyjna wymiana soczewki – co to za zabieg?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabiegowa metoda leczenia najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku, przeznaczona przede wszystkim dla osób z zaawansowanymi wadami, powyżej 40. roku życia, a także pacjentów, u których występują przeciwwskazania do zabiegów laserowych (np. zbyt cienka rogówka lub współwystępujący ciężki zespół suchego oka).
RLE polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną – jest ona zawsze dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki czemu można trwale i skutecznie zlikwidować lub zredukować wadę oraz wyeliminować konieczność noszenia okularów/ soczewek kontaktowych. Dodatkowo, refrakcyjna wymiana soczewki dożywotnio chroni przed rozwojem zaćmy.

Zabieg RLE – jak przebiega?

Jak każdy inny zabieg, również refrakcyjna wymiana soczewki wymaga odpowiedniej kwalifikacji. W Retinie można wykonać wszystkie niezbędne badania. Po ich przeprowadzeniu lekarz proponuje pacjentowi rodzaj soczewki najlepiej dopasowany do jego potrzeb. Może to być np. soczewka wieloogniskowa, toryczna jednoogniskowa lub toryczna wieloogniskowa.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – lekarz zakrapla oko kroplami znieczulającymi, a pacjent cały czas zachowuje świadomość. Następnie chirurg wykonuje dwumilimetrowe nacięcie, za pomocą specjalnego urządzenia rozbija naturalną soczewkę na mniejsze kawałeczki i i usuwa je z oka. Na koniec, w pustej tzw. torbie soczewki, umieszcza się soczewkę sztuczną. Cała procedura trwa około 15 minut, później pacjent odpoczywa, a następnie pod opieką osoby towarzyszącej może opuścić nasz szpital.

Zabieg RLE – dlaczego warto?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg mało inwazyjny, krótki, statystycznie z niskim ryzykiem powikłań. Daje natychmiastowe efekty, które – co ważne – utrzymują się dożywotnio. Jak już wspomniano, RLE chroni także przed rozwojem zaćmy, bo sztuczna soczewka nie podlega procesom mętnienia.
Niezbyt uciążliwa i stosunkowo szybka jest także rekonwalescencja po zabiegu. Przez około 3 tygodnie należy zachować ostrożność podczas codziennych kąpieli (niewskazane jest zamaczanie oka), nie wolno wykonywać bardzo ciężkiej, wymagającej wysiłku pracy, a w słoneczne dni konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Zabieg RLE wykonywany przez doświadczonych specjalistów znajduje się w ofercie naszego szpitala Retina. Borykasz się z wadą wzroku? Chcesz się jej pozbyć raz na zawsze, eliminując jednocześnie konieczność noszenia okularów? Skontaktuj się z nami!