Usuwanie wad wzroku laserem – nie tylko dla młodych!

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najnowocześniejszych, najmniej inwazyjnych i najbardziej bezpiecznych metod leczenia najczęściej występujących wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności, starczowzroczności oraz astygmatyzmu. Zabiegi wykonuje się przy pomocy różnych laserów i różnymi metodami – za każdym razem laserowa korekcja wzroku wymaga jednak odpowiedniej kwalifikacji. Co do zasady, do głównych kryteriów kwalifikacyjnych zalicza się:

  • stabilność wady wzroku,
  • dobry ogólny stan zdrowia,
  • brak niektórych chorób współistniejących wzroku (np. jaskry, zaćmy albo chorób siatkówki),
  • odpowiednia grubość rogówki, pozwalająca na jej laserowe wymodelowanie,
  • odpowiedni wiek.

Jeśli chodzi o wiek, to większość zabiegów laserowych wykonuje się u osób powyżej 21. roku życia, ale poniżej 60. roku życia – z jednej strony narząd wzroku musi być już w pełni ukształtowany, a wada wzroku – ustabilizowana, z drugiej – u pacjentów nie powinny jeszcze występować objawy naturalnego, postępującego wraz z wiekiem mętnienia soczewki. Nie oznacza to jednak, że laserowa korekcja wzroku zarezerwowana jest wyłącznie dla osób młodych – jako przykład można tu podać innowacyjny zabieg PresbyMAX, przeznaczony dla osób „po czterdziestce”.

PresbyMAX – laserowa korekcja wzroku dla osób ze starczowzrocznością (prezbiopią)

PresbyMAX® pozwala na takie wymodelowanie rogówki, aby umożliwić dobre widzenie z bliska i z daleka bez konieczności używania okularów.
PresbyMAX – czyli bi-asferyczna multifokalna ablacja rogówki – to rodzaj laserowej korekcji wzroku przeznaczony dla osób ze starczowzrocznością oraz współwystępującymi wadami wzroku. Cechuje się niską inwazyjnością, bezpieczeństwem, niewielkim ryzykiem powikłań i wysoką skutecznością. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg polega na wymodelowaniu rogówki laserem w taki sposób, że jej nowa krzywizna umożliwia widzenie z różnych odległości – zarówno do bliży, za co odpowiada centralna część rogówki, jak i do dali, za co odpowiada obwodowa część rogówki. U większości pacjentów poprawa widzenia do bliży i dali następuje już kilka godzin po zabiegu, a poprawa jakości widzenia – po kilku tygodniach. W wielu przypadkach umożliwia on taką poprawę widzenia, że pacjenci nie muszą już nawet korzystać z okularów do czytania. Co ważne, zabieg przeprowadzany jest w trybie jednodniowym – oznacza to, że jeszcze tego samego dnia, pod opieką innej osoby dorosłej, można wrócić do domu.
Oczywiście efekty uzyskiwane dzięki zabiegowi PresbyMAX zależą od wielu czynników – jeśli nie są zadowalające, procedurę można powtórzyć po co najmniej 6 miesiącach.

Zabieg PresbyMAX znajduje się w ofercie naszego szpitala Retina – można u nas skorzystać z kompleksowej diagnostyki, a pacjent cały czas pozostaje pod opieką zespołu wykwalifikowanych specjalistów. Zapraszamy na konsultacje!