Okuloplastyka – co to jest?

Okuloplastyka to dość szeroka gama zabiegów wykonywanych w okolicach oczu u pacjentów, u których różnego rodzaju choroby, dolegliwości oraz defekty utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach zabiegi okuloplastyki przeprowadzają okuliści, ale zajmują się nimi również chirurdzy plastycy, dermatolodzy oraz lekarze medycyny estetycznej.

Okuloplastyka – dla kogo?

Zabiegi okuloplastyki mają cele zarówno zdrowotne, jak i estetyczne – pozwalają pozbyć się dolegliwości mających negatywny wpływ na wykonywanie codziennych czynności oraz samopoczucie, a jednocześnie poprawiają estetykę okolic oczu, wizualnie odświeżając i odmładzając twarz.
Do najczęściej wykonywanych zabiegów okuloplastycznych zalicza się:

  • zabiegi w obrębie powiek (tzw. blefaroplastyka) – w zależności od potrzeb można poprawić wygląd powiek, usunąć ich deformacje, wyeliminować problemy związane z opadaniem powiek (np. ograniczenie pola widzenia),
  • zabiegi usunięcia gradówki, skrzydlika i in.
  • zabiegi w obrębie narządu łzowego – mają na celu leczenie różnego rodzaju schorzeń przewodów łzowych i gruczołów łzowych, m.in. w zakresie produkcji oraz drenażu łez,
  • zabiegi usuwania zmian skórnych oraz guzów okolic oczu – mogą to być różnego rodzaju zmiany niezłośliwe, jak i nowotwory złośliwe rozwijające się w obrębie oczu, takie jak rak podstawnokomórkowy skóry, często są łączone z zabiegami estetycznymi mającymi na celu uzupełnienie ubytku tkanek po wycięciu guza,
  • zabiegi w obrębie oczodołów – m.in. rekonstrukcje po usunięciu nowotworu, rekonstrukcje u pacjentów z wrodzonymi deformacjami oczodołów oraz po urazach mechanicznych tej okolicy,
  • zabiegi estetyczne – takie jak wspomniana już blefaroplastyka, wycięcie woreczków tłuszczowych pod oczami albo korekcja brwi.

Okuloplastyka – kwalifikacja i przeciwwskazania

Zabiegi okuloplastyki sąskuteczne i wykonywane nowoczesnymi metodami, pozwalającymi minimalizować ryzyko powikłań oraz skracać czas rekonwalescencji. Oczywiście wymagają one jednak odpowiedniej kwalifikacji – obejmuje ona badania, wywiad lekarski i konsultacje ze specjalistą, np. okulistą albo chirurgiem plastycznym, który decyduje, czy u pacjenta może zostać wykonany dany zabieg.
Jest to istotne, bo zabiegi okuloplastyki – tak jak wszystkie inne procedury medyczne – posiadają pewne przeciwwskazania. Nie przeprowadza się ich np. u osób z ciężkimi, nieleczonymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ciężką niewydolnością nerek albo zaburzeniami krzepnięcia.

Różnego rodzaju zabiegi okuloplastyki – m.in. blefaroplastykę, zabiegi w obrębie narządu łzowego oraz usuwanie guzów wraz z rekonstrukcjami tkanek – wykonujemy w szpitalu Retina. Zapewniamy pełną diagnostykę oraz opiekę zespołu doświadczonych specjalistów. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zgłoś się na konsultacje!