Soczewki ortokeratologiczne

Soczewki ortokeratologiczne

Ortokeratologia to niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku, polegająca na użytkowaniu przez pacjenta specjalnie zaprojektowanych i dopasowanych do powierzchni rogówki soczewek ortokeratologicznych. Są to sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, które użytkuje się w trakcie snu. Ten rodzaj soczewek może być stosowany u osób ze średnim stopniem krótkowzroczności  lub niewielkim astygmatyzmem.

Soczewki ortokeratologiczne – jak działają?

Soczewki ortokeratologiczne stosuje się w trybie nocnym – pacjent zakłada je do snu, który powinien trwać co najmniej sześć godzin. W tym czasie soczewka wpływa na regenerujące się komórki nabłonka rogówki – przesuwają się one poza centralny obszar (na zewnątrz), a cała rogówka ulega wypłaszczeniu, co niweluje krótkowzroczność. Po obudzeniu pacjent może zdjąć soczewki i cieszyć się dobrą jakością widzenia bez konieczności noszenia soczewek na dzień lub okularów korekcyjnych.

Soczewki ortokeratologiczne – dla kogo?

Soczewki ortokeratologiczne mogą być stosowane:

  • u pacjentów z krótkowzrocznością, jako metoda zarówno korekcji, jak i spowalniania rozwoju wady (także u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu),
  • u osób uprawiających sport, zwłaszcza sporty wodne, u których stosowanie soczewek w trybie dziennym może być niekomfortowe,
  • u osób pracujących w trudnych warunkach, w których nie ma możliwości stosowania soczewek dziennych lub okularów (strażacy, spawacze, mechanicy),
  • u pacjentów z różnych przyczyn nietolerujących miękkich soczewek kontaktowych używanych w trybie dziennym lub osób, które nie lubią nosić okularów korekcyjnych,
  • u pacjentów, którzy nie chcą lub nie zostali zakwalifikowani do chirurgicznego zabiegu refrakcyjnego.

U każdego pacjenta konieczna jest oczywiście kompleksowa diagnostyka optometryczna, obejmująca m.in. niezbędne pomiary układu wzrokowego oraz topografię rogówki. Na podstawie wyników wykonuje się soczewki dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na soczewki czeka się średnio 2-3 tygodnie.  Na wizycie w placówce okulistycznej, przyszły użytkownik otrzymuje wszelkie informacje na temat  pielęgnacji i aplikacji soczewek.

Soczewki ortokeratologiczne – efekty

Efekty stosowania soczewek ortokeratologicznych są widoczne już następnego dnia.   W zależności od indywidualnego przypadku, wada jest początkowo korygowana w 60-70%.  Całkowite  zniesienie wady  jest możliwe  po około miesiącu terapii, pod warunkiem użytkowania soczewek co najmniej przez sześć godzin na dobę oraz przestrzegania zaleceń,  otrzymanych podczas wizyt kontrolnych.

Po zaprzestaniu używania soczewek ortokeratologicznych, wada wzroku wraca powoli do poziomu przed używaniem tych soczewek.

Okuloplastyka – kwalifikacja i przeciwwskazania

Zabiegi okuloplastyki sąskuteczne i wykonywane nowoczesnymi metodami, pozwalającymi minimalizować ryzyko powikłań oraz skracać czas rekonwalescencji. Oczywiście wymagają one jednak odpowiedniej kwalifikacji – obejmuje ona badania, wywiad lekarski i konsultacje ze specjalistą, np. okulistą albo chirurgiem plastycznym, który decyduje, czy u pacjenta może zostać wykonany dany zabieg.
Jest to istotne, bo zabiegi okuloplastyki – tak jak wszystkie inne procedury medyczne – posiadają pewne przeciwwskazania. Nie przeprowadza się ich np. u osób z ciężkimi, nieleczonymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ciężką niewydolnością nerek albo zaburzeniami krzepnięcia.

Różnego rodzaju zabiegi okuloplastyki – m.in. blefaroplastykę, zabiegi w obrębie narządu łzowego oraz usuwanie guzów wraz z rekonstrukcjami tkanek – wykonujemy w szpitalu Retina. Zapewniamy pełną diagnostykę oraz opiekę zespołu doświadczonych specjalistów. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zgłoś się na konsultacje!