Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE), czy laserowa korekcja wzorku – jaką podjąć decyzję?

Wady wzroku można korygować nie tylko poprzez noszenie okularów,czy soczewek kontaktowych, ale także zabiegowo. Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) oraz laserowa korekcja wzroku. Oba są skuteczne, bezpieczne i mało inwazyjne – jednak jak podjąć decyzję, który z nich będzie dla nas lepszy?

Podstawą wyboru metody eliminacji wady wzroku jest zawsze diagnostyka. U pacjenta trzeba przeprowadzić szereg badań, a także szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego zostaną m.in. wykluczone ewentualne przeciwwskazania do wykonania konkretnej procedury oraz omówione oczekiwania pacjenta dotyczące efektów zabiegu.

Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów mających na celu usunięcie wady wzroku zalicza się refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) i laserowa korekcja wzroku. Obie te metody mają swoje zalety, ograniczenia, konkretne wskazania i przeciwwskazania.

Refrakcyjna wymiana soczewki – najważniejsze informacje

  • Refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki z oka pacjenta i zastąpieniu jej sztuczną soczewką, co umożliwia trwałe skorygowanie wady wzroku.
  • Zabieg wykonuje się przede wszystkim u osób z zaawansowanymi wadami wzroku, takimi jak dalekowzroczność powyżej, krótkowzroczność oraz astygmatyzm.
  • Refrakcyjna wymiana soczewki chroni przed rozwojem zaćmy – ponieważ naturalna soczewka zostaje usunięta z oka pacjenta, z biegiem czasu nie mętnieje i nie ma ryzyka rozwoju zaćmy.
  • Jest to zabieg polecany osobom, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą poddać się korekcji laserowej – np. z powodu zbyt cienkiej rogówki oraz osobom po 40- tym roku życia.
  • RLE jest procedurą krótkotrwałą, bezpieczną i mało inwazyjną. Pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Laserowa korekcja wzroku – co trzeba wiedzieć?

  • Podczas laserowej korekcji wzroku wykorzystuje się właściwości energii emitowanej przez laser – lekarz kierując ją w określone miejsca w obrębie rogówki może skorygować jej kształt oraz przywrócić optymalny sposób ogniskowania światła, a w efekcie – skorygować wadę wzroku.
  • Podczas zabiegów laserowych można wyeliminować właściwie wszystkie powszechnie występujące wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm.
  • Optymalny przedział wiekowy do wykonania zabiegu laserowego to okres między 21. a 45. rokiem życia. Wówczas wada wzroku jest już ustabilizowana, ale najczęściej nie występują jeszcze objawy mętnienia soczewki, co jest jednym z przeciwwskazań do zabiegu.
  • Wśród innych przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku znajdują się m.in. choroby tkanki łącznej, terapia sterydami, aktywne infekcje, czy choroby naczyniowe oczu.
  • Ryzyko powikłań po zabiegu laserowym jest niewielkie – najczęściej powikłania są efektem nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych.

W Retinie przykładamy ogromną wagę do prawidłowej kwalifikacji pacjentów do zabiegu. Zawsze wykonujemy wszystkie niezbędne badania i przeprowadzamy kompleksowy wywiad lekarski, tak aby zaproponowany zabieg przyniósł oczekiwane efekty. Zapraszamy do kontaktu!