Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty?

O narząd wzroku u dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia. Warto pamiętać, że pierwsze przesiewowe badanie wzroku – przeprowadza się u noworodków w ciągu kilkudziesięciu godzin od momentu narodzin. Przeprowadza je zwykle neonatolog. Sprawdza wówczas, czy mięśnie gałki ocznej oraz źrenice Twojego dziecka reagują odpowiednio na światło.

Jeżeli tego typu badanie przesiewowe nie wykaże żadnych nieprawidłowości, pierwsze okulistyczne badanie profilaktyczne możemy zaplanować już po 3 miesiącu życia. Lekarz sprawdzi wówczas m.in. reakcję źrenic na światło, pracę mięśni wokół oczu oraz skontroluje, czy dziecko koncentruje wzrok np. na pokazywanym przedmiocie albo źródle światła. Okulista będzie sprawdzał, czy widoczne są jakiekolwiek nieprawidłowości budowy anatomicznej oka, nowotwory lub retinopatia wcześniacza. Wczesna wizyta u okulisty jest szczególnie ważna dla maluchów z grup ryzyka, czyli: wcześniaków, dzieci z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także z rodzin, w których występują już choroby oczu.

Jeśli u dziecka nie występują żadne niepokojące objawy, kolejne profilaktyczne wizyty u okulisty powinny być częścią bilansu zdrowotnego dziecka, wykonywanego regularnie – najpierw gdy dziecko ma rok, a później 2, 4, 6, 10, 13 oraz 15 lat. W trakcie takich wizyt przeprowadza się wywiad lekarski (najpierw z rodzicami, a z biegiem czasu – gdy dziecko jest już w stanie logicznie odpowiadać na pytania – również z małym pacjentem), a także szereg różnych badań i testów, oceniających m.in. ostrość widzenia, ustawienie gałek ocznych, ruchy oczu, akomodację i konwergencję oczu. Tego typu badania pozwalają określić, czy rozwój narządu wzroku u dziecka przebiega prawidłowo, czy nie rozwijają się u niego wady oraz choroby wzroku.

Kiedy z dzieckiem do okulisty – niepokojące objawy

Oczywiście ważna jest także świadomość, że do okulisty należy zgłosić się niezwłocznie (nie czekając na kolejny termin wizyty profilaktycznej), jeżeli u dziecka pojawiają się niepokojące objawy ze strony narządu wzroku. Zalicza się do nich:

  • mrużenie i tarcie oczu,
  • zezowanie,
  • trudności z rozróżnianiem kolorów,
  • problemy z rozpoznawaniem kształtów,
  • trzymanie zabawek, książeczek i innych przedmiotów bardzo blisko oczu,
  • problemy z nauką czytania i pisania,
  • bóle głowy,
  • trudności z wykonywaniem czynności wymagających precyzji (np. rzut piłką do kosza na lekcjach wychowania fizycznego).

Tego typu symptomy mogą sugerować rozwój wady wzroku lub choroby i wymagają korekcji albo leczenia.

W Retinie oferujemy dzieciom już od pierwszych dni życia kompleksową opiekę okulistyczną – zapraszamy na wizyty kontrolne i bilansowe, badania profilaktyczne oraz przesiewowe. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą, serdeczną atmosferę. Zapraszamy!