Odwarstwienie siatkówki – czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Odwarstwienie siatkówki jest poważnym schorzeniem oka, które polega na oddzieleniu się warstwy siatkówki od błony naczyniowej. A ponieważ siatkówka jest kluczowym elementem gałki ocznej – odbierającym bodźce świetlne i przekazującym je do mózgu, oderwanie jej od błony naczyniowej, zaopatrującej siatkówkę w tlen oraz substancje odżywcze – może prowadzić do zaburzeń, a niekiedy nawet całkowitej utraty wzroku.
Odwarstwienie siatkówki może mieć różne przyczyny – zalicza się do nich m.in. stany zapalne, guzy gałki ocznej, urazy mechaniczne okolic oczu oraz przebyte wcześniej zabiegi chirurgiczne. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby są również pacjenci z cukrzycą, schorzeniami naczyniowymi i autoimmunologicznymi, a także zaawansowaną krótkowzrocznością. Ryzyko zachorowania rośnie ponadto wraz z wiekiem.
Jeśli chodzi o objawy odwarstwienia siatkówki, to nie zawsze są one charakterystyczne. Może to być np. pogorszenie ostrości widzenia, ubytki w polu widzenia, obecność tzw. mroczków, kropek przed oczami albo błyski światła w polu widzenia. Czasami choroba przebiega bezobjawowo.

Odwarstwienie siatkówki – na czym polega leczenie?

Odwarstwienie siatkówki właściwie zawsze leczy się operacyjnie. Co bardzo ważne, operacja powinna odbyć się bardzo szybko. Im dłużej siatkówka nie ma kontaktu z błoną naczyniową, tym bardziej jest niedożywiona, obumierają jej komórki, nerwy, a to skutkuje utratą widzenia.

Operacje odwarstwienia siatkówki wykonuje się różnymi metodami, które mają na celu przywrócenie prawidłowego położenia i funkcji siatkówki.

Do najczęściej stosowanych należy tzw. opierścienienie gałki ocznej, czyli naszycie do twardówki specjalnej opaski lub plomby. Pozwala to na zbliżenie ściany gałki ocznej do odwarstwionej siatkówki, wchłonięcie znajdującego się pod nią płynu i zapobiega dalszym uszkodzeniom. Dodatkowo, lekarz wykonuje zabieg laseroterapii lub krioterapii, a powstająca w jego efekcie mikroskopijna blizna z powrotem „przykleja” siatkówkę do tkanki.

Inną metodą leczenia odwarstwienia siatkówki jest witrektomia, czyli usunięcie ciała szklistego (żelu wypełniającego wnętrze oka). Dzięki temu chirurg uzyskuje dostęp do siatkówki i naczyniówki i może rozpocząć przywracanie początkowego położenia poszczególnych struktur, czyli ponownie przykłada siatkówkę do tkanek oka. Następnie w miejsce usuniętego ciała szklistego do gałki ocznej wpuszcza się gaz lub olej silikonowy , którego zadaniem jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oku oraz zatamowanie krwawienia.

Rozwój nowoczesnych technik chirurgicznych pozwala na ponowne przyłożenie siatkówki u wielu chorych Choć należy mieć świadomość, że nawet po udanych operacjach – na skutek nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w tkankach – nie u wszystkich pacjentów udaje się przywrócić dobre widzenie.

Operacje odwarstwionej siatkówki z użyciem plomb oraz opasek, a także zabiegi witrektomii i in., wykonujemy w naszym szpitalu Retina – oczywiście po wcześniejszej kwalifikacji, obejmującej wywiad lekarski, pełne badanie okulistyczne oraz badania diagnostyczne. Zachęcamy do kontaktu!