Zaćma – grupy ryzyka i metody leczenia

W grupie ryzyka rozwoju zaćmy… znajduje się właściwie każdy. Choroba ta pojawia się wraz z postępowaniem procesów starzenia, choć nie u wszystkich w takim samym stopniu. U części pacjentów rozwój zaćmy jest powolny, u innych pogorszenie jakości widzenia następuje bardzo szybko. Na szczęście zaćmę można skutecznie leczyć poprzez usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki i zastąpienie jej soczewką sztuczną.

Według danych WHO, zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku na świecie. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka, która przepuszcza coraz mniej światła, a w zaawansowanych stadiach nie przepuszcza go wcale i pacjent traci wzrok.

Zaćma – kto jest narażony na rozwój choroby?

Należy mieć świadomość, że w grupie ryzyka rozwoju zaćmy znajduje się właściwie każdy. Mętnienie soczewki jest bowiem procesem zupełnie naturalnym, związanym z ogólnym starzeniem organizmu, choć nie u wszystkich postępuje w takim samym tempie. U niektórych pacjentów zaćma rozwija się bardzo powoli i jakość widzenia zostaje zachowana na dobrym poziomie nawet w podeszłym wieku, u innych następuje szybki rozwój choroby, prowadzący nawet do całkowitej ślepoty.

Oczywiście są pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy. Zalicza się do nich:

  • obecność pewnych chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy typu 1, zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej pracy tarczycy,
  • przyjmowanie niektórych grup leków, np. stosowanych w terapii chorób autoimmunologicznych oraz reumatycznych,
  • długotrwała ekspozycja oczu na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia, pyły, opary chemiczne,
  • przebyte wcześniej urazy mechaniczne okolic oka, np. na skutek nieszczęśliwych wypadków.

Wszystko to sprawia, że bardzo ważne są regularne badania profilaktyczne w kierunku zaćmy – jeśli choroba zostanie szybko wykryta można ją wyleczyć zanim pogorszenie widzenia wpłynie na jakość życia.

Zaćma – jak można ją leczyć?

Na szczęście zaćma jest schorzeniem w pełni uleczalnym – zmętniałą soczewkę można usunąć z oka i zastąpić ją soczewką sztuczną, dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może to być np. soczewka z dodatkowymi filtrami UV albo soczewka wieloogniskowa, dzięki której pacjent nie musi dłużej nosić okularów. W Retinie rodzaj soczewki jest rekomendowany zawsze po wykonaniu kompleksowych badań i konsultacji ze specjalistą z dziedziny okulistyki.

W naszym szpitalu zaćmę operujemy mało inwazyjną i bezpieczną metodą fakoemulsyfikacji. Polega ona na tym, ze lekarz wykonuje w oku niewielkie, około dwumilimetrowe nacięcie, wprowadza do środka specjalne urządzenie i z jego pomocą najpierw rozbija zmętniałą soczewkę naturalną, a później „wysysa” jej pozostałości. Następnie na to miejsce wprowadzana jest soczewka sztuczna. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa około 15 minut, a po jego zakończeniu i krótkim odpoczynku pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Badaniami profilaktycznymi, diagnostyką oraz leczeniem zaćmy zajmujemy się w Retinie – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z nami!