Jakie są metody laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna, skuteczna i bezpieczna metoda eliminująca najczęściej występujące  wady wzroku. Warto jednak mieć świadomość, że pod pojęciem tym kryje się tak naprawdę grupa zabiegów, różniących się m.in. wskazaniami oraz przebiegiem.

Wady wzroku  we współczesnym świecie występują niezwykle często, mówi się już o epidemii krótkowzroczności u dzieci młodzieży. Na szczęście wady wzroku można skutecznie korygować, przywracając pacjentom prawidłowe widzenie oraz wysoką jakość życia. Wykorzystywane są w tym celu różne metody – zarówno zachowawcze (czyli noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych lub ortokeratologicznych), jak i zabiegowe. Wśród tych drugich popularnością cieszy się m.in. laserowa korekcja wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – metody powierzchniowe i głębokie

Jak nietrudno się domyślić, laserowa korekcja wzroku to zabieg, podczas którego wykorzystuje się właściwości energii emitowanej przez laser. W jego trakcie lekarz precyzyjnie kieruje wiązkę energii w ściśle określone miejsce w obrębie rogówki i może na nią odpowiednio oddziaływać, korygując jej kształt, przywracając właściwy sposób ogniskowania światła i w efekcie – eliminując lub minimalizując wadę wzroku. Warto mieć świadomość, że dzięki  laserowej  korekcji  wzroku można zlikwidować  właściwie wszystkie występujące wady: krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność), starczowzroczność oraz astygmatyzm.

Poniżej podajemy  zakres wad wzroku korygowanych za pomocą laserowej korekcji wzroku w Przychodni i Szpitalu Okulistycznym RETINA:

  • KRÓTKOWZROCZNOŚĆ: w zakresie od -0,5D do -10D
  • NADWZROCZNOŚĆ:   w zakresie od + 0,5D do +6D
  • ASTYGMATYZM:  do 5D cylindrycznych
  • STARCZOWZROCZNOŚĆ:  w zakresie od – 7D do +3D

To co istotne, pod podjęciem laserowej korekcji wzroku kryje się tak naprawdę kilka zabiegów, różniących się m.in. wskazaniami, techniką  oraz przebiegiem. Najogólniej laserową korekcję wzroku dzieli się na procedury przeprowadzane metodą powierzchniową i metodą głęboką.

  • Metody powierzchniowe – jak sama nazwa wskazuje polegają na działaniu lasera na wierzchnie warstwy rogówki. Po zdjęciu nabłonka dokonuje się wymodelowania istoty właściwej rogówki bez naruszania ciągłości ściany oka. Są to zabiegi bardzo bezpieczne, cechują się względnie krótkim czasem rekonwalescencji oraz niskim ryzykiem powikłań. Do metod powierzchniowych laserowej korekcji wzroku zalicza się Smart Lasek, Smart EBK oraz Smart Trans PRK.
  • Metody głębokie – polegają na wypreparowaniu przy pomocy lasera płatka rogówki (z czasem ulega on zrośnięciu), a następnie wykonaniu laserowej ablacji odsłoniętej istoty właściwej rogówki. Do zabiegów tego typu zalicza się np.  FemtoLASIK. FemtoLASIK to najczęściej wybierana metoda laserowej korekcji wzroku na świecie: bardzo bezpieczna, ograniczająca ryzyko powikłań i dolegliwości pozabiegowych. Inną tego typu metodą jest  PresbyMAX, czyli laserowa korekcja starczowzroczności, przeznaczona głównie dla osób po 40. roku życia.

Oczywiście należy mieć świadomość, że wybór konkretnej metody laserowej korekcji wzroku to zawsze indywidualna kwestia, zależna m.in. od rodzaju wady wzroku i stopnia jej zaawansowania, wieku pacjenta, ewentualnych przeciwwskazań okulistycznych i optycznych. Dlatego kluczowa w przypadku każdego pacjenta jest dokładna diagnostyka oraz konsultacja ze specjalistą okulistyki, który po wywiadzie lekarskim i zapoznaniu się z wynikami badań proponuje zabieg najlepiej pasujący do indywidualnej sytuacji klinicznej.

Na takie holistyczne podejście – kompleksową diagnostykę, opiekę doświadczonych specjalistów oraz indywidualną analizę stanu zdrowia – mogą liczyć pacjenci naszego centrum Retina. Jeśli chcesz pozbyć się wady wzroku, a jednocześnie zależy Ci na bezpieczeństwie i najwyższych standardach medycznych, umów się na konsultacje!