Zaćma – najczęstsze pytania

Czym jest zaćma? Jakie są jej przyczyny i objawy? W jaki sposób można leczyć zaćmę? Odpowiadamy na te i inne pytania!

1.Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba będąca – według WHO – jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Polega ona na tym, że znajdująca się w oku soczewka stopniowo mętnieje, przepuszcza coraz mniej światła, a pacjent traci wzrok. Zdrowa soczewka jest wypukła z obu stron, a kształtem przypomina nieco dysk – dzięki takiej budowie docierające do oka światło skupia się na siatkówce, a człowiek widzi dobrze. Na skutek wielu różnych czynników soczewka może jednak ulegać mętnieniu, traci przejrzystość i nie przepuszcza światła w prawidłowy sposób.

2. Jakie są przyczyny zaćmy?

Zaćma może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej jest ona efektem naturalnych procesów starzenia, którym podlega cały organizm, nie wyłączając soczewki. Przyczynami zaćmy mogą być jednak również wady wrodzone, przyjmowanie niektórych leków, urazy mechaniczne okolic oka, czasami jest powikłaniem innych chorób – zarówno okulistycznych (np. wysokiej krótkowzroczności), jak i ogólnoustrojowych (np. cukrzycy albo tężyczki).

3. Jak objawia się zaćma?

Problemem związanym z zaćmą jest to, że jej objawy pojawiają się powoli, stopniowo, a wielu chorych składa je po prostu na karb starzenia się. Czasami pacjenci mają problemy z wykonywaniem czynności wymagających precyzji, z czytaniem z bliska, niewyraźnie widzą obraz w telewizorze, potrzebują coraz więcej sztucznego światła, mają obawy przed prowadzeniem samochodu w ciemnościach. Z czasem pogorszenie widzenia pogłębia się – chory widzi gorzej zarówno z bliska, jak i z daleka, skarży się na tzw. widzenie jak przez mgłę, może pojawić się widzenie podwójne lub nadwrażliwość na światło. W najbardziej zaawansowanych stadiach pacjent całkowicie traci wzrok.

4. Jak można leczyć zaćmę?

Na szczęście zaćma jest całkowicie uleczalna – w tym celu wykonuje się zabieg usunięcia zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepienia w jej miejsce soczewki sztucznej. Co ważne, zabieg można przeprowadzić nawet u osób, u których choroba dopiero się rozwija – nie jest prawdą, że należy z nim czekać. Im szybciej zoperowana zaćma, tym mniejsze pogorszenie jakości życia i niższe ryzyko powikłań.

5. Na czym polega operacja zaćmy?

Zaćmę najczęściej operuje się metodą fakoemulsyfikacji – jest to metoda bezpieczna, mało inwazyjna i skuteczna. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz wykonuje w oku mikroskopijne nacięcie, a następnie wprowadza do jego wnętrza specjalne urządzenie, przy pomocy którego rozbija naturalną zmętniałą soczewkę i usuwa jej pozostałości. Na koniec w jej miejscu umieszcza się soczewkę sztuczną.

6. Czym różni się operacja zaćmy na NFZ od operacji w Retinie?

Podczas zabiegów finansowanych przez NFZ pacjentowi wszczepia się podstawowy model soczewki sztucznej, umożliwiającej dobre widzenie tylko do jednej odległości – w wielu przypadkach po zabiegu nadal trzeba więc nosić okulary. W Retinie pacjentom proponujemy soczewki klasy premium, dzięki którym pacjent widzi dobrze do dali, do bliży i do odległości pośrednich – i to do końca życia. Co więcej, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom soczewki premium chronią np. przed promieniowaniem UV i mogą korygować wady wzroku.

Badaniami profilaktycznymi, diagnostyką oraz leczeniem zaćmy zajmujemy się w Retinie – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu!