Co zrobić w przypadku braku kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia wad wzroku. Niestety, nie jest przeznaczona dla każdego – najlepszy przedział wiekowy to osoby między 21. a 45. rokiem życia, z ustabilizowaną wadą wzroku. Brak kwalifikacji do procedury laserowej nie oznacza jednak, że… leczenie zabiegowe w ogóle nie jest możliwe. Alternatywą jest bowiem refrakcyjna wymiana soczewki.

Laserowa korekcja wzroku to bez wątpienia jedna z najnowocześniejszych metod trwałego, skutecznego leczenia wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Polega ona, mówiąc najprościej, na poddaniu rogówki działaniu wiązki energii emitowanej przez laser. Lekarz wykonujący zabieg tą metodą zmienia kształt rogówki, laser modeluje ją w pożądany sposób i przywraca właściwy sposób ogniskowania światła. Oznacza to pełną lub prawie pełną eliminację wady.

Co do zasady, laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem mało inwazyjnym, bezpiecznym, ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie, a pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji. Niestety, nie jest to jednak metoda dla każdego – przy pomocy laserów eliminujemy wady wzroku  głównie u osób  między 21 a 45 rokiem życia. Z jednej strony, zakończył się u nich okres rozwoju narządu wzroku, a wada się ustabilizowała, z drugiej – nie występują u nich jeszcze objawy mętnienia soczewki, co jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego. Aby jednak chirurg mógł wykonać laserową korekcję wzroku, niezależnie od metody, ważne są także wyniki badań diagnostycznych i wywiad, które wykonuje się podczas kwalifikacji do zabiegu.

Dodatkowo, laserowej korekcji wzroku nie rekomenduje się m.in. pacjentom ze wszczepionym rozrusznikiem serca, z chorobami autoimmunologicznymi, cukrzycą, chorobami tkanki łącznej oraz podczas terapii sterydami. Zatem laserowej korekcji wad wzroku może poddać się wiele osób, ale nie wszyscy 😉

Refrakcyjna wymiana soczewki – alternatywa dla laserów

Czy brak kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku oznacza, że trzeba zapomnieć o leczeniu zabiegowym wady wzroku i pogodzić się z noszeniem okularów lub soczewek do końca życia? Nic z tych rzeczy! Współczesna okulistyka to różne zabiegi, wśród których można znaleźć alternatywy dla korekcji laserowej. Jedną z nich jest refrakcyjna wymiana soczewki. Ta procedura niesie ze sobą ogrom korzyści dla pacjenta. Efekt zabiegu jest trwały, pacjent może pozbyć się na zawsze zarówno okularów do bliży, jak i do dali więc odzyskuje pełną wolność. 

Jak nietrudno się domyślić, zabieg ten polega na usunięciu z oka naturalnej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. W tym celu lekarz wykonuje w oku pacjenta niewielkie nacięcie i wprowadza do środka tzw. fakoemulsyfikator. Za jego pomocą najpierw rozbija soczewkę naturalną, a później usuwa jej pozostałości. Na koniec w to miejsce wprowadzana jest soczewka sztuczna, dzięki czemu można trwale skorygować istniejącą wadę.

Refrakcyjna wymiana soczewki przeznaczona jest przede wszystkim dla osób po 40 r.ż, także tych z zaawansowanymi wadami wzroku i  tych niezakwalifikowanych do zabiegu laserowego z różnych przyczyn . Co ważne, zapobiega ona rozwojowi zaćmy, bo naturalna soczewka, z czasem mętniejąca, zostaje zastąpiona soczewką sztuczną.

Kwalifikacja to podstawa!

Każdy zabieg okulistyczny musi być poprzedzony kompleksową diagnostyką – tylko w ten sposób można dokładnie ocenić sytuację kliniczną pacjenta i dobrać metodę leczenia najlepiej dopasowaną do jego potrzeb. W Retinie przykładamy do tego ogromną wagę – na miejscu wykonujemy wszystkie niezbędne badania, a proces kwalifikacji prowadzi doświadczony lekarz. Pacjent może również skorzystać ze wsparcia koordynatora ds. badań naukowych i diagnostycznych.

Jeśli chcesz trwale i skutecznie zlikwidować wadę wzroku, zgłoś się do Retiny! Nasz zespół specjalistów zaopiekuje się Tobą kompleksowo i dobierze najlepszą metodę terapii. Zapraszamy!