Problemy ze wzrokiem u seniorów – na co zwrócić uwagę?

Narząd wzroku, podobnie jak wszystkie inne tkanki i narządy w organizmie człowieka, również podlega procesom starzenia. U niektórych przebiega on szybciej, u innych wolniej.  U części osób pierwsze objawy pojawiają się już po 40. roku życia, u innych znacznie później. Pewne jest jedno – osoby dojrzałe i w podeszłym wieku  szczególnie muszą dbać o wzrok!

Oczy i wszystkie tworzące je tkanki starzeją się tak samo, jak wszystkie inne narządy ludzkiego organizmu. Jest to sprawa zupełnie naturalna, ale jednocześnie bardzo indywidualna. U części pacjentów problemy ze wzrokiem mogą pojawić się szybko, bo już po 40. roku życia, a z drugiej strony są 70-latkowie, którzy nie potrzebują nawet okularów do czytania. Wpływają na to predyspozycje genetyczne, styl życia i wiele innych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Starczowzroczność – problemy z widzeniem z bliska

Jeśli chodzi o typowe, dość powszechnie spotykane choroby wzroku u osób starszych, to wspomnieć trzeba przede wszystkim o starczowzroczności. Starczowzroczność, zwana również prezbiopią, pojawia się u osób już w czwartej dekadzie życia. Jest to naturalny, związany ze starzeniem się organizmu proces utraty zdolności akomodacji przez soczewkę. Objawia się to przede wszystkim pogorszeniem widzenia z bliskiej odległości. Pacjent może mieć problemy z czytaniem, pisaniem, korzystaniem z telefonu komórkowego oraz wszystkimi innymi czynnościami wymagającymi precyzyjnego widzenia z bliska.

Jeśli ktoś zauważa u siebie takie objawy, powinien jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Starczowzroczność można skutecznie leczyć – zarówno zachowawczo (poprzez stosowanie dopasowanych do potrzeb okularów lub soczewek kontaktowych), jak i operacyjnie, np.

  • poprzez laserową korekcję wzroku. Uwaga! Zabiegi laserowej korekcji wzroku  wykonuje się co do zasady u osób “młodych”, natomiast są rodzaje zabiegów należących do grupy laserowej korekcji wzroku przeznaczonych dla osób ze starczowzrocznością.
  • poprzez wymianę naturalnej soczewki oka na soczewkę sztuczną, ten zabieg usuwa starczowzroczność, astygmatyzm, krótkowzroczność i nadwzroczność i zapewnia efekt do końca życia.

Zaćma – gdy soczewka mętnieje…

Drugim bardzo częstym schorzeniem okulistycznym u seniorów jest zaćma. Polega ona na stopniowym mętnieniu soczewki, która przepuszcza coraz mniej światła, a jakość widzenia powoli, niezauważalnie, ale systematycznie ulega pogorszeniu. Również w tym przypadku często składa się to na karb starzenia – i nie jest to bezpodstawne, bo jedną z głównych odmian zaćmy jest zaćma starcza, związana właśnie z procesami biologicznymi zachodzącymi w organizmach osób w podeszłym wieku.

Nieleczona, zaawansowana zaćma może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. I choć da się to odwrócić, to oczywiście lepiej w ogóle nie doprowadzić do takiego stanu. Bardzo skuteczną i bezpieczną metodą leczenia zaćmy są operacje wymiany zmętniałej soczewki naturalnej na soczewkę sztuczną, co natychmiast poprawia jakość i ostrość widzenia. Co ważne, zabieg można przeprowadzać u osób w każdym wieku – z powodzeniem robi się to nawet u pacjentów powyżej 90. roku życia.

Starczowzroczność i zaćma to tylko dwa przykłady chorób okulistycznych typowych dla podeszłego wieku. Aby zachować dobrą jakość widzenia przez całe życie, należy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty oraz badaniach kontrolnych. Wcześnie wykryte wady i schorzenia można leczyć szybciej oraz skuteczniej.

A na wizyty kontrolne zapraszamy oczywiście do Retiny – zapewniamy kompleksową opiekę pacjentom w każdym wieku! Oferujemy wysoką jakość zabiegów i badań diagnostycznych w krótkim czasie.