Witrektomia – skuteczne leczenie wielu schorzeń gałki ocznej

Witrektomia to zaawansowany zabieg okulistyczny wykonywany w tylnym odcinku gałki ocznej – na ciele szklistym oraz siatkówce. Znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń wzroku , a niejednokrotnie bywa ostatnią szansą na jego uratowanie.

Narząd wzroku to bardzo złożona struktura anatomiczna, na którą składają się m.in. rogówka, twardówka, źrenica, soczewka, siatkówka, naczyniówka oraz ciało szkliste, czyli przezroczysta substancja o galaretowatej konsystencji wypełniająca wnętrze gałki ocznej. Jakiekolwiek zaburzenia, nieprawidłowości czy urazy w obrębie którejkolwiek z tych tkanek mogą powodować kłopoty z właściwym widzeniem, a w niektórych przypadkach – grożą nawet nieodwracalną utratą wzroku.

Na szczęście współczesna okulistyka ma sposoby na leczenie wielu schorzeń narządu wzroku. Jednym z takich zabiegów jest witrektomia – skomplikowany, zaawansowany zabieg wykonywany w tylnym odcinku gałki ocznej, czyli na siatkówce oraz ciele szklistym. Jest to operacja wymagająca od lekarza dużego doświadczenia oraz precyzji, ale w wielu przypadkach jest szansą ,  na  uratowanie  wzroku pacjenta.

Witrektomia – na czym polega i kiedy się ją wykonuje?

Witrektomia najczęściej jest wykonywana w znieczuleniu mieszanym (miejscowym połączonym z lekką sedacją), choć w niektórych wyjątkowych sytuacjach może być przeprowadzona także znieczuleniu ogólnym. Zawsze  pod kontrolą anestezjologa. W jej trakcie lekarz nacina zewnętrzną warstwę  oka i przez niewielkie otwory  wprowadza do oka odpowiednie narzędzia, przy pomocy których najpierw usuwa z gałki ocznej ciało szkliste, a następnie wykonuje odpowiednie procedury w tylnej części gałki, mające na celu przywrócenie funkcji oka. Może to być np. usunięcie znajdującego się w gałce ocznej ciała obcego, usunięcie wylewu krwi, zamknięcie otworu siatkówki albo przyłożenie siatkówki, która uległa rozwarstwieniu. Na koniec usunięte uprzednio ciało szkliste zostaje zastąpione inną substancją – płynem, gazem albo olejem silikonowym.

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu witrektomii znajdują  się:

  • odwarstwienie siatkówki,
  • retinopatia cukrzycowa, prowadząca niekiedy do tworzenia się blizn na siatkówce,
  • cukrzycowy obrzęk plamki,
  • krwotoki do ciała szklistego,
  • zmętnienie ciała szklistego np. na skutek urazu,
  • zapalenie wewnętrznych tkanek gałki ocznej,
  • powikłania po operacji zaćmy.

Witrektomia dla wielu pacjentów jest ostatnią szansą na poprawę ostrości wzroku, a niekiedy nawet na uratowanie widzenia.

Przed i po witrektomii – co warto wiedzieć?

Na 3-7 dni przed operacją witrektomii należy odstawić leki rozrzedzające krew – pozostałe leki stosowane na stałe przyjmuje się normalnie, także w dniu zabiegu. Do szpitala należy zgłosić się w wygodnym ubraniu i bez makijażu twarzy oraz oczu. Operacja trwa do dwóch godzin, a po odpoczynku pacjent może wrócić do domu, oczywiście pod opieką innej osoby dorosłej. Przez 24 godziny nie wolno bowiem prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Pełna rekonwalescencja po operacji trwa kilka tygodni. W tym czasie nie można zamaczać oka (grozi to infekcją), wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, a pacjenci, u których użyto gazu mają zakaz odbywania podróży samolotowych oraz wspinaczek na duże wysokości. W słoneczne dni należy nosić okulary. Zgodnie z instrukcjami od lekarza trzeba też stosować krople okulistyczne.

W naszym szpitalu Retina w Warszawie operacje witrektomii wykonujemy przy użyciu najnowszych technologii i metod, które minimalizują ryzyko powikłań oraz skracają czas rekonwalescencji. O naszych pacjentów dba doświadczony zespół specjalistów – nie tylko w trakcie operacji, ale także w okresie pozabiegowym. Zapraszamy na konsultacje! -> https://retina.pl/kontakt/