Czy wiesz jakie są możliwości korekcji wad wzroku?

Korekcja okularowa lub przy pomocy soczewek kontaktowych, innowacyjne zabiegi laserowe albo refrakcyjna wymiana soczewki – możliwości korekcji wad wzroku jest wiele. Ważne, by nie lekceważyć pojawiających się problemów z widzeniem i zgłosić się do lekarza zanim postępująca wada mocno utrudni codzienne funkcjonowanie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, z powodu istotnego zaburzenia widzenia cierpi około 250 mln osób na całym świecie, z czego 36 mln jest niewidomych. Wśród wszystkich przypadków zaburzeń widzenia za około 53% odpowiadają nieskorygowane wady wzroku, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Kolejne na liście najczęstszych przyczyn zaburzeń widzenia są niezoperowana zaćma (35% przypadków), zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (5%) oraz jaskra (2%).

WHO szacuje również, że nawet 80% przypadków zaburzeń funkcjonowania narządu wzroku w stopniu wpływającym na codzienne funkcjonowanie można by uniknąć, gdyby pacjenci zgłaszali się na regularne kontrole okulistyczne i w porę decydowali się na korekcję wady. Najprostsze metody korekcji to oczywiście stosowanie dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych. Do wyboru są także metody zabiegowe korekcji, wśród których należy wiedzieć przede wszystkim o laserowej korekcji wzroku oraz refrakcyjnej wymianie soczewki.

Laserowa korekcja wzroku – nowoczesna i skuteczna metoda leczenia

Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wad wzroku są zabiegi laserowe. Pod pojęciem tym kryje się tak naprawdę grupa różnych zabiegów, powierzchownych (Smart Lasek, Smart EBK oraz Smart Trans PRK) i głębokich (FemtoLASIK i PresbyMAX), w trakcie których lekarz kieruje wiązkę energii emitowanej przez laser na określone tkanki, modeluje je w pożądany sposób i dzięki temu przywraca prawidłowy sposób ogniskowania światła w oku. Pozwala to na trwałe usunięcie wszystkich najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu, a także starowzroczności (wspomniany już zabieg PresbyMAX, przeznaczony głównie dla osób po 40. roku życia).

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczne, skuteczne, nieobarczone ryzykiem poważnych powikłań. Oczywiście po ich wykonaniu niezbędne jest przestrzeganie pewnych zaleceń, ale ogólnie rekonwalescencja trwa krótko i nie jest bardzo uciążliwa dla pacjentów.

Refrakcyjna wymiana soczewki – alternatywa dla zabiegów laserowych

Jeśli pacjent nie zostaje zakwalifikowany do zabiegu laserowego – np. ze względu na wiek albo występujące choroby ogólne – nie oznacza to, że jest skazany do końca życia na okulary lub soczewki kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem może bowiem okazać się refrakcyjna wymiana soczewki, czyli zabieg polegający na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej wysokiej jakości soczewką sztuczną, co pozwala na trwałe skorygowanie istniejącej wady.

Refrakcyjną wymianę soczewki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym oka, a zabieg trwa około 15 minut. Lekarz najpierw wykonuje w oku niewielkie nacięcie, a następnie przy użyciu fakoemulsyfikatora rozbija soczewkę naturalną, usuwa ją z oka i wprowadza w to miejsce soczewkę sztuczną. Co ważne, w ten sposób zapobiega się również rozwojowi zaćmy, bo sztuczna soczewka, w przeciwieństwie do naturalnej, nie mętnieje.

Jak widać, możliwości korekcji wad wzroku jest wiele, a wybór odpowiedniej metody to sprawa indywidualna, zależna od rodzaju wady, stopnia jej zaawansowania, wieku pacjenta, jego trybu życia itp. W Retinie podchodzimy do tego kompleksowo – nad pacjentem czuwa zespół naszych specjalistów, którzy po wykonaniu niezbędnych badań zawsze proponują optymalną metodę korekcji. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje w Retinie!