Angio-OCT

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Angiografia OCT (Angio–OCT) to precyzyjna mikroangiografia cyfrowa oka. Pozwala na zbadanie anatomii naczyń krwionośnych siatkówki i naczyniówki. Angiografia OCT umożliwia obserwację najwcześniejszych zmian zachodzących w strukturach oka.

Rozwój technologii optycznej umożliwia nowoczesnym tomografom OCT, wyposażonym w specjalne oprogramowanie do angiografii, zbadanie dotychczas niedostępnej struktury oka, jaką jest naczyniówka. Położona pomiędzy siatkówką, a twardówką gałki ocznej, składająca się w całości z sieci naczyń krwionośnych, była jeszcze niedawno bardzo trudno dostępna dla innych technik diagnostycznych.

Angiografia OCT jest idealnym badaniem do wczesnej diagnostyki i obserwacji postępu terapii w takich chorobach, jak:

  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
  • retinopatia cukrzycowa,
  • zakrzepy żyły środkowej siatkówki,
  • zator tętnicy środkowej siatkówki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Angiografię OCT (Angio–OCT) wykonuje się przy pomocy aparatu OCT, wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Zasada badania jest identyczna, jak w przypadku OCT. Różnica polega na obszarze badania.

Badanie jest bezinwazyjne. Trwa kilka minut. Nie wymaga szczególnego przygotowania ani dożylnego podawania kontrastu. Jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Na miejscu lekarz decyduje, czy podać do badania krople rozszerzające, czy też nie.

Uwaga! W przypadku aplikacji kropli rozszerzających źrenicę, pacjent nie powinien prowadzić auta przez około 3 godziny po badaniu.