Usługi / Badania diagnostyczne / Angiografia fluoresceinowa oka

Angiografia fluoresceinowa oka Warszawa

Cennik

INFORMACJE OGÓLNE

Angiografia fluoresceinowa oka (FA) to badanie, które pozwala ocenić krążenie krwi wewnątrz siatkówki i naczyniówki oka. Po dożylnym podaniu kontrastu o nazwie fluoresceina wykonuje się czarno–białe zdjęcia unaczynienia oka. Barwnik przepływa przez oko tak samo jak krew, dlatego jeżeli w którymś miejscu fluoresceina zaczyna wyciekać, wiemy, że tu właśnie naczynia krwionośne są uszkodzone. Miejsce przecieku dokładnie lokalizujemy na fotografiach.

Najczęstsze wskazania do angiografii fluoresceinowej:

  •  ocena stanu funkcjonalnego naczyń siatkówki i ich szczelności w celu wykrycia anomalii naczyń lub patologii naczyniowych, powstałych w przebiegu chorób siatkówki, np. powikłań ocznych w cukrzycy,
  • ocena ewentualnych uszkodzeń siatkówki i częściowo naczyniówki wynikających ze zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych,
  • diagnostyka nowotworów gałki ocznej,
  • ocena skuteczności leczenia np. fotokoagulacji laserowej, iniekcji doszklistkowych,
  • kwalifikacja pacjenta do najwłaściwszego typu leczenia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jak wygląda badanie – Angiografia fluoresceinowa oka Warszawa ?

Przed rozpoczęciem badania angiografii fluoresceinowej wykwalifikowana pielęgniarka przeprowadza wywiad z pacjentem i podaje mu krople rozszerzające źrenice. Pielęgniarka podaje także  dożylny kontrast. Następnie lekarz okulista lub mgr elektroradiologii wykonuje serię zdjęć dna oka, za pomocą ultranowoczesnego aparatu Topcon TRC plus.

Czas badania wraz z czekaniem na rozszerzenie źrenic wynosi około godziny.

Ważne! Bezpośrednio po wykonaniu badania, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przez około 3 godziny.

Uwaga! Przed podaniem kontrastu pacjent powinien okazać wynik poziomu kreatyniny we krwi. Możemy wykonać to badanie w Retinie, czas oczekiwania na jego wynik to 1 dzień roboczy. Dopiero po otrzymaniu wyniku badania możemy wykonać angiografię fluoresceinową.

Pacjent może także wykonać badanie poziomu kreatyniny w dowolnym laboratorium i z wynikiem stawić się na badanie angiografii fluoresceinowej w Retinie.

Przeciwwskazania do wykonania badania angiografii fluoresceinowej Warszawa:

  • uczulenie na kontrast z soli sodowej fluoresceiny (bezwzględne przeciwwskazanie!),
  • niewydolność nerek lub wątroby (względne przeciwwskazanie – zależy od stopnia niewydolności),
  • choroby serca, takie jak niewydolność wieńcowa lub zaburzenia rytmu, choroby układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia (względne przeciwwskazanie zależy od stopnia niewydolności),
  • cukrzyca (względne przeciwwskazanie, zależy od stopnia zaawansowania choroby),
  • ciąża (zwłaszcza w jej pierwszym trymestrze, ale to względne przeciwwskazanie, ponieważ do tej pory nie stwierdzono przypadków uszkodzenia płodu na skutek przeprowadzonej angiografii).